11.03.2022, 14:28

Ahbaplar gecesinde ne yaşandı?

banner211

Ahbaplar oluşumunu artık bilmeyen kalmadı.

Onursal Başkan Ali Eldem’in öncülüğünde kurulan ve şehir sorunları için kafa yoran bir platform niteliği taşıdığını ifade edebilirim.

*

Ahbapların bu ayki gündemi ve konukları oldukça dikkat çekiciydi.

Bildiğiniz üzere 6 partinin genel başkanları bir araya gelmiş ve ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ üzerine bir ortaklık mutabakatı imzalamıştı.

Söz konusu eylem, Türkiye’nin her yerinde yavaş yavaş yinelenmeye başladı.

En yakın örneği ise Eskişehir’de yaşandı.

CHP, Saadet Partisi, Deva Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti il başkanları bir araya gelerek Eskişehir’in sorunlarını da içeren bir ortak mutabakat metni imzaladı. Bu noktada İYİ Parti nerede diye soracak olursanız, Başkan Eren Ekmen, Ankara’da önemli bir toplantısı olması münasebetiyle katılım gösteremedi. Yani ittifaklar arasında bir sorun yok.

İşte, Ahbaplar, bu altı partinin il başkanını bu ayki toplantısına davet etti!

CHP İl Başkanı Recep Taşel, İYİ Parti İl Başkanı Eren Ekmen, Deva Partisi İl Başkanı İsmail Haşim Ateş ve Gelecek Partisi İl Başkanı Mahir Sayın toplantıya katıldılar. Ancak Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bingöl ile Demokrat Parti İl Başkanı Hüseyin Özcan mazeret bildirerek katılım göstermediler.

Ortak mutabakat metni imzalayan Eskişehir il başkanları...

*

Toplantının bir bölümünde Ali Eldem parti başkanlarına mikrofonu uzattı ve görüşlerini aktarmalarını rica etti.

Recep Taşel dedi ki: "Artık yeni bir hikaye yazmak gerekiyor. 6 partinin uzlaşmasıyla biçimlendirilen Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap verecektir. İttifak daha da güçlenecek, yarının Türkiye’sini inşa edecek."

Eren Ekmen dedi ki: "Ülkede bir değişimin başladığını nihayet görebiliyoruz. 6 parti olarak biz bu değişimin öncüsü olma iddiasındayız ve bir araya gelmeyi başardık. Sonuçları çok iyi olacak, inanıyorum ki iktidarın değiştiğini göreceğiz."

İsmail Haşim Ateş dedi ki: "Ülke olarak mutsuzuz. 6 partinin bir araya gelmesi, bu mutsuzluğu ortadan kaldırmak için önemli bir adım. Bu anlamda ufukta bir erken seçim görünüyor ve biz bu seçime hazırız."

Mahir Sayın dedi ki: "Baktığınız zaman bugün, iktidarın doğru yaptığı hiçbir şey yok. Öyle ki, zamanında 28 Şubat’ta mağdur olanların, bugün ülkeyi mağdur ettikleri görülüyor. 6 partinin birlikteliği çok kıymetli ve iddiayla söylüyorum, bugün seçim olsa, ikinci tura kalmadan millet ittifakı kazanır."

*

Ahbaplar’ın toplantısına katılan isimler sadece yukarıdaki isimler değil elbette.

Gecede, Ahmet Ataç ile Kazım Kurt da vardı; Yılmaz Büyükerşen mazeret bildirerek katılamadı…

Başkan Ataç, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı yorumlayarak dikkat çeken ifadelerde bulundu. Bu noktada Möntrö Anlaşmasının ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü aktardı. Atatürk’ün bu anlaşmayı yapmasının ciddi bir öngörü işi olduğunu ve hala Türkiye’yi koruduğunu ifade etti. Ve sonunda şunu ekledi: "Atatürk olmasaydı, inanın, İran’dan daha kötü olurduk. Önümüzdeki seçimler bir kurtuluş savaşı niteliğindedir. Biz bu seçimleri kazanacağız; Cumhuriyet için, Atatürk için, gelecek nesiller için."

*

Tabii bir de gecenin onur konuğu vardı.

Süleyman Servet Sazak!

Suikasta uğrayan, Türkiye Gümrük ve Tekel Bakanı da olan Gün Sazak'ın oğlu. 

Atatürk'ün silah arkadaşlarından, kurucu meclis üyeliği ve uzun dönem milletvekilliği yapmış Emin Sazak'ın torunu. 

Amcalarından Güven Sazak bir dönem Fenerbahçe’nin başkanlığını yaptı. 

Yine bir diğer amcası olan Yılmaz Sazak ise Türkiye Atletizm Federasyonu başkanıydı. 

Kendisi de 1999 seçimlerinde MHP’den Eskişehir Milletvekili olarak seçildi ve MHP’nin Eskişehir’den çıkardığı ilk milletvekili olarak kayıtlara geçti. 

Süleyman Servet Sazak daha sonra MHP’den tartışmalı bir biçimde istifa etti! 

Sazak şu anda Bodrum’da yaşıyor ve Ahbaplar’ın toplantısına katılmak üzere Eskişehir’e geldi.

Ve toplantıda yaptığı konuşmada, özetle, şunları söyledi:

“Türkiye’nin meselesi, kurumların yok olmasıdır. Karşımızdaki en büyük imtihan, yok olan kurumlarımızın tekrar 'kurum' haline getirilebilmesidir. Başkanlık sistemiyle, Türk ekonomisi kırılgan hale gelmiştir. Tek adam yönetiminin Türkiye’ye getirdiği zorluklar var, pandemi var, bunların üzerine küresel sıkıntılar da eklenince, kur meselesi binince, ülkemiz ekonomik anlamda ezilmeye başladı. Bu gidişe dur diyecek bir ortamın hazırlanması için 6 partinin bir araya gelmesi çok önemli.”

*

Süleyman Servet Sazak katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.

Bu noktada Kazım Kurt’un dikkat çeken bir sorusu vardı.

Başkan Kurt, şunu sordu: Emin Sazak Demokrat Parti’den ayrılıp niçin Millet Partisi’ne geçti? Bu siyasi hamlenin altında tarihi bir gerekçe olduğunu düşünüyorum.

Süleyman Servet Sazak, Kazım Kurt tarafından yönlendirilen bu soruya cevap vermemeyi tercih etti, kendisinin MHP’den neden istifa ettiğini anlatmakla yetindi. Sazak, 2002’den bu yanan MHP’ye hiç oy verdiğini, MHP’nin bugünkü politikalarının felaket olduğunu ifade etti ve devamında şunları söyledi: “Bugün Cumhur ittifakının geldiği noktayı milletin felaketi olarak değerlendiriyorum. Allah bunları başımızdan alsın. Net olarak söyleyebilirim ki Millet İttifakından yanayım.”

Toplantıda pek çok isim, birçok konuya ilişkin görüş bildirildi, anısını anlattı; mesela Ali Eldem, mesela Ahmet Vural, mesela Ayhan Boyer, mesela Mustafa Önder görüşlerini aktaran isimler arasındaydı… 

Bu noktada dikkat çeken bazı aktarımları sizlerle paylaşmak istiyorum… 

- Ali Eldem’in şu ifadeleri alkış topladı: "Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi krizden dolayı rahatsızız. Kurucu değerlerin içinde bulunduğu laik, demokratik, hukukun üstünlüğünü koruyan, adaletin yer aldığı sistemin tekrar tesisini arzuluyoruz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi savunan 6 il başkanının mücadelesini Ahbaplar adına kutluyor ve sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum." 

- Yine Ali Eldem’den bir kitap önerisi: Gün Sazak Bir Şehidin Yolculuğu - Himmet Kayhan 

- Ahbaplar toplantısına aynı anda katılan üç isim dikkat çekti. Ayhan Boyer, İsmail Haşim Ateş ve Kazım Kurt. İkisi önceki dönemlerin Odunpazarı Belediye Başkanı idi. Kazım Kurt ise görevine hala devam ediyor. Ve bugün aynı potada mücadele ediyorlar. 

- Mustafa Önder hayatının üç şansına dikkat çekti ve dedi ki: Siyasette ilk hocam Ayhan Boyer, ticarette ilk hocam Ali Eldem, üniversitede ise ilk hocam Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen. 

Ahmet Ataç, Süleyman Servet Sazak'a plaketini takdim ediyor...

Evet, Ahbapların bu ayki toplantısını kısaca siz değerli okurlarımıza anlattım.

Tabii bu toplantılarda sadece memleket meselesi konuşulmuyor.

Gecenin ilerleyen saatlerinde anılar aktarılıyor, fıkralar anlatılıyor, değerli isimler tarafından sanat müziği icra ediliyor.

Bu da stresli yaşam içerisindeki koşuşturmada bir nebze de olsa insanları rahatlatıyor, sosyalleşmelerini sağlıyor ve ilişkilerin kuvvetlenmesine vesile oluyor.

Ben, toplantının söyleşi bölümünün ardından ayrılmak zorunda kaldım.

Önceki katılımlarımdan yola çıkarak tahmin ediyorum ki, insanları kahkahaya boğan öğretici fıkralar anlatıldı, nefis Türk Sanat Müziği eserleri icra edildi.

En azından şunu biliyorum: Ali Rıza Saltık oradaydı ve herkesin kulaklarının pasını elbette sildi!

saglisolluhaber.com

Yorumlar (1)
Halis Korkmaz 4 ay önce
Mesele Türkiye Cumhuriyeti olunca gerisi teferruat,Ahbapları kutluyorum.
23
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@