01.09.2021, 13:41

Atilay Dalgıç: Huzursuzluğu Yılmaz Büyükerşen çözer!

Geçtiğimiz günlerde CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Atilay Dalgıç’la ‘sokak’ta karşılaştık.

Elinde kalem kağıt vatandaşları dinliyor, bir taraftan da not alıyordu.

Neyse…

Geçtik bir yere oturduk, sıcak siyaseti konuştuk.

*

E, sorularım oldu elbette.

Eskişehir CHP örgütünde yaşananları hatırlatarak sordum: Parti içindeki huzursuzluk nasıl çözülür? Kongre mi? İstifa mı? Görevden alma mı? Ya da huzursuzluk yok mu, bütün bu yaşananlar hayal ürünü mü?

Başkan Dalgıç bu soruya, şöyle cevap verdi:

“CHP Genel Merkezi bir erken seçim olacağına inanıyor. Ve bakın bize talimat geldi, 15 Temmuz’a kadar bütün sandık sorumlularını ve yedeklerini belirledik. Yani her an seçim olsa sandık görevlilerimiz hazır.

Erken seçim gündemdeyken kongre yapılmayabilir. Parti üst kademesinin böyle bir isteği olabilir. Çünkü böylesine kritik bir süreçte parti içi tartışmanın meydana gelmesini hiçbir partilimiz istemiyor.

Zaten şu ana kadar normal şartlarda kongre takvimi bize gelirdi ve biz de delege seçimlerine başlardık, ancak görülüyor ki böyle bir takvim ortada yok.

Bir de şöyle bir durum var: Böyle bir süreçte niçin herhangi yöneticimiz istifa etsin ki? Zaten mevcut yönetimlerin görev süresinin uzayacağı ve dolayısıyla bir erken seçim ihtimali nedeniyle kongrelerin yapılmayacağı görülüyor.

Şimdi bakın, parti içerisindeki huzursuzluğu çözebilecek tek isim Yılmaz Büyükerşen’dir. Ha, Yılmaz Hoca ‘ben karışmıyorum’ derse de elbette bu huzursuzluğu kongre çözer. Kongre çözer derken de öyle kapışmanın yaşandığı bir kongre değil, uzlaşmanın olduğu bir kongreyle huzur yakalanabilir, diğer türlü zaman kaybından başka bir şey olmaz.”

*

Atilay Dalgıç’ın görüşleri net.

Evet, parti içerisinde bir huzursuzluğun varlığından söz ediyor. Söz konusu huzursuzluğu ortadan kaldıracak kişi olarak da Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i işaret ediyor. Eğer Büyükerşen müdahalede bulunmazsa, uzlaşı içerisinde yapılan bir kongrenin sorunu çözeceğini düşünüyor. Fakat tarafgirliğin ortaya çıktığı bir kongrenin yine çare olmayacağını da üstüne basarak vurguluyor.

*

Dalgıç’a bir diğer sorum şu oldu: Şimdiden belediye seçimleri için oyun kuranlar var. Buna ne dersiniz?

Dalgıç’ın bu soruya cevabı ise şöyle oldu:

“Partinin bu süreçte tartışma ortamına girme lüksünün olmadığı kanaatindeyim. Genel seçim, yerel seçimi belirleyecek; hem sonuçları hem aktörleri itibariyle… Genel seçim kaybedilirse, yerel seçimde iş zorlaşır. Hatta bakın, alt belediyelerin bile statüleri değiştirilip o belediyeler işlevsizleştirilebilir. Mevcut sistem perçinlendiğinde hiçbir şey artık eskisi gibi olmaz.

Bu seçim Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hala kurumsallaşamadı. Biz bu seçimi kaybetmemek için demokratik manada her şeyi yapacağız. Elbette bu seçim onlar için de var olma seçimi olacak. Örneğin İstanbul’u vermek istemediklerinde neler yapabileceklerini çok iyi gördük. O nedenle çok dikkatli olmalıyız. Bu anlamda Genel Merkez teknik alt yapıya ciddi anlamda önem veriyor. Sandık eğitimleri de çok ciddiye alınıyor.”

*

Başkan Dalgıç’ın yukarıdaki ifadelerinden anlaşılan net: Eskişehir’de 15 tane belediye başkanlığı koltuğu var, kimse o koltuklara odaklı politika geliştirmesin, AK Parti Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanırsa o koltuklar hayal olur. Bu nedenle herkesin odağı birleşerek önce genel seçimi kazanmak olmalıdır.

*

Ben soracağımı sormuştum, ancak Dalgıç birkaç noktaya daha değinmek istedi.

‘Göç problemi’ hakkında da konuşmak istediğini söyledi.

Ve şöyle devam etti:

“Türkiye ve Eskişehir’in sorunu Adalet ve Kalkınma Partisi. AKP iktidarda kaldığı sürece sorunlar bitmeyecek. Bu noktada AKP döneminde başlayan göç sorunu, ülkemizin asıl beka meselesidir. Ama siyaset öyle bir hal aldı ki, AKP’nin Eskişehir’deki yöneticilerinden bu konuya ilişkin tek açıklama yapılmıyor. Bakın Afganistanlı mültecilerle beraber Türkiye’nin temeline dinamit kondu. Çok net söylüyorum: Bunlar milliyetçilikten bahsediyorlar ancak bunların yaptığı ümmetçilikten başka bir şey değil. Ve burada MHP’nin tavrını anlamak mümkün değil. Millet kavramı yerine ümmet kavramını getiren anlayış milleti bitirir. Böyle bir ortamda AKP’nin Eskişehir’deki yöneticilerinin Cuma namazını hangi camide kıldıklarını söyleyerek siyaset yapmaları siyasi körlüktür, üç maymunu oynamaktır, tam manasıyla popülizmden başka bir şey değildir.”

*

Evet, Atilay Dalgıç bu ifadeleriyle önemli bir konuya dikkat çekiyor. AK Parti teşkilatının Eskişehir’deki yöneticileri, niçin göçmen sorunuyla ilgili herhangi açıklama yapmıyor? (Eskişehir'de de Suriyeliler başta olmak üzere pekçok ülkeden gelen mülteciler var.) Bu noktada Büyükşehir ve Odunpazarı belediye meclislerinin AK Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan’ı ayrı tutalım. Zaman zaman kişisel Twitter hesabından bahsi geçen soruna ilişkin görüşlerini paylaşıyor. Ancak özellikle teşkilat yöneticilerinden ses seda çıkmıyor.

*

CHP’li Dalgıç sohbetimiz sırasında, Eskişehir’le ilgili önemli bir konuda daha dikkat çeken bir analiz ortaya koyuyor.

Diyor ki:

“Türkiye’nin genel bir sorunu var. Bu sorun Eskişehir’de de belirgin şekilde görülüyor. Nedir o sorun? Siyasilerin veyahut kent aktörlerinin birleşememesi. Bu da şehre zarar veriyor. Yani Eskişehirspor’un bile bu hale gelmesi bir siyaset sorunudur, uzlaşamama sorunudur, birleşememe sorunudur.

Yani demem o ki siyasetteki bölünme her alana yansımış vaziyette. Bu noktada hakkını vermemiz gerekenler de var. Meslek odalarına bakıyorsunuz, bir şekilde şehirle kaynaşma gayreti içerisine giriyorlar. Birileri istese de kavgadan uzak durmaya çalışıyorlar. Bölünmüşlük içerisinde kaynaşmaya çalışıyorlar.”

*

Atilay Dalgıç burada kurum ismi vermese de, o kurumların hangileri olduğunu aslında herkes biliyor…

*

Yazımın sonuna yaklaşırken Başkan Dalgıç’ın iki konuya daha ilişkin ifadelerini özetle paylaşmak istiyorum:

- “Kalabak meselesinde, şehrin markasını siyaset uğruna yok etmeye çalıştılar.” (Tarihi geçmiş damacanalara ilişkin verilmiş bir cevap)

- “Çevreyolu öncelikli sorun değil’ deyince, sorun olmaktan çıkıyor mu? Bu tavrı anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.” (AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan’ın Sağlı Sollu Haber’e verdiği mülakata ilişkin verilmiş bir cevap)

*

Evet, CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Atilay Dalgıç’la yaptığımız sohbetin ana hatlarını siz değerli okurlarımızla paylaştım.

Satır aralarında adrese teslim göndermelerin olduğunu söyleyebilirim.

Ve genel anlamda ‘objektif bir bakış açısıyla’ düşüncelerini aktardığını net bir biçimde ifade etmek istiyorum.

Takdiri ise size bırakıyorum.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
13
hafif yağmur
Gelişmelerden Haberdar Olun
@