28.02.2022, 19:29

CHP Eskişehir'de dört milletvekilini nasıl çıkarır?

banner211

Zamanında yapılsa da erkene alınsa da Türkiye, ciddi bir seçim atmosferine girmiş durumda.

Cumhur İttifakı, ekonomik olarak fazlasıyla yorulan seçmeni kazanmanın yollarını arıyor.

Millet ittifakı ise muhalefeti günden güne sertleştiriyor ve “bugünkü vaziyetin nedeni Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemidir, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildiği taktirde süreç içerisinde dertler bitecek” diyerek seçmeni ikna etmeye çalışıyor.

Seçim atmosferi, elbette Eskişehir’e de sirayet ediyor.

Bu noktada partilerin Eskişehir’deki çalışmalarını pek çok açıdan inceleyebiliriz ancak bu inceleme, başka bir yazıya kalsın.

Şu an okuduğunuz yazıda, tek bir konuyu kaleme almak istiyorum: Eskişehir’de kimler milletvekili adayı olarak konuşuluyor, Millet İttifakı partileri parlamentoda sayısal üstünlüğü nasıl sağlayacak?

*

İddialı olan partilerde epeydir çeşitli temaslar kuruluyor, kulisler yapılıyor ve birtakım isimler öne sürülüyor.

Örneğin AK Parti’de Nabi Avcı, Harun Karacan ve Emine Nur Günay’ın bir daha aday olmayacakları ya da olamayabilecekleri konuşuluyor.

Peki, bu isimler yerine kimler dillendiriliyor?

Zihni Çalışkan, Nadir Küpeli, Dündar Ünlü, Burhan Sakallı, Murat Özcan, Murat Keskin ve Ayşe Fert Dökmeci yüksek perdeden konuşulan isimler.

*

İYİ Parti’ye gelirsek…

Arslan Kabukcuoğlu’nun yanı sıra Mehmet Ektaş, Nebi Hatipoğlu, Emine Edizgil ve Mehmet Aksoyek’in adaylığa soyunduğu siyasi çevrelerde ifade ediliyor.

*

En az hareketliliğin yaşandığı MHP’de ise Metin Nurullah Sazak’ın yanında Ruhsar Demirel ile İsmail Candemir aday olabilecek isimler arasında yer alıyor.

*

Ve CHP…

Mevcut milletvekilleri Utku Çakırözer ile Jale Nur Süllü’nün yanı sıra -bu isimlerin belediye başkan adayı olmak istedikleri de öne sürülüyor- Nuray Akçasoy, Ayşe Ünlüce, Recep Taşel, Mustafa Önder ve Haydar Aras şu an için konuşulan isimler arasında.

*

Bahsi geçen isimler arasından kim ya da kimlerin milletvekili adayı olacağını net olarak kestirmek şu an için zor; zira seçim takvimi açıklandığında talipler çoğalacak, rekabet kızışacak.

*

Şimdi, yazının en başını hatırlayalım…

Millet İttifakı, seçmeni nasıl ikna etmeye çalışıyordu?

“Bugünkü vaziyetin nedeni Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemidir, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildiği taktirde süreç içerisinde dertler bitecek” diyerek.

Millet İttifakının vaat ettiği sistemi tekrar hayata geçirebilmesinin yolu, parlamentoda sayısal üstünlüğü ele geçirmek.

*

İşte, tam da bu noktada CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Atilay Dalgıç’ın bir önerisi var.

Diyor ki Dalgıç: “CHP olarak ittifak ortaklarıyla birlikte parlamentoda çoğunluğu yakalama hedefi üzerine kafa yormak gerekir. Burada şu önemli: Kim en çok oyu getirir? Tabii bunu derken şöyle açmak isterim. Partiye gönül vermiş, partiye hizmeti olmuş isimler arasından en çok oyu alabilecek kişilerin aday yapılması taraftarıyım. Yani yine ısrarla söylüyorum, kim daha çok oy getirecekse, şahsi oyu kimin daha fazlaysa, hangi konumda bulunursa bulunsun onların aday yapılmaları gerekir. Gün fedakarlık günüdür.”

*

Atilay Dalgıç’ın önerisi açık: Parti içerisinde kimlerin şahsi oyu en yüksekse, milletvekili adayları onlar yapılmalı, böylece parlamentodaki sayısal üstünlük daha kolay yakalanabilir.

*

Dalgıç’ın bu formülünü Eskişehir’de CHP için uygularsak ortaya çıkan tablo şu oluyor:

Yılmaz Büyükerşen, Ahmet Ataç ve Kazım Kurt, önümüzdeki genel seçimlerde milletvekili adayı olurlarsa, Eskişehir’de CHP’nin dört milletvekili çıkarması oldukça kolaylaşıyor.

Halihazırda Eskişehir’de 2 milletvekili olan, önümüzdeki seçimlerde de 2’den fazla milletvekili çıkaramayacağı düşünülen CHP, 3 belediye başkanının milletvekili adayı olmasıyla beraber milletvekili sayısını 4’e çıkarabilme ihtimalini yaratıyor.

*

Bahsi geçen formülü Türkiye genelinde Millet İttifakı bileşenlerinin tümünün uyguladığını düşünürsek ve buna muhalefet lehine esen konjonktürel rüzgarı da eklersek, parlamentodaki sayısal üstünlüğün elde edilmesi anlamında önemli katkı sağlayacağı su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

*

Tabii burada anahtar kelime şu: Fedakârlık!

NOT: Muhalefet partilerinin yaygın bir kanaati var. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde Cumhur ittifakı zaferle ayrılırsa, Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi iyice pekişmiş ve en zor koşulda bile rüştünü ispat etmiş olacak. Dolayısıyla 2024’te yapılacak belediye seçimlerinin de muhalefet açısından bir önemi kalmayacak. Daha açık ifadeyle, en iyi isimlerle bile belediyeleri almak oldukça zorlaşacak. Hatta yerel yönetimler yasasında dahi değişiklikler yaşanabilecek, bazı belediye başkanları görevi başındayken bile koltuğunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
26
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@