Eskişehir polisinden araç sigortası dolandırıcılığı uyarısı

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü araç sigortası dolandırıcılarına ilişkin flaş açıklama yaptı...

EMNİYET-JANDARMA 03.03.2023, 12:55
Eskişehir polisinden araç sigortası dolandırıcılığı uyarısı

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Asayiş Şube Müdürlüğümüzce Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Koordinesinde Nitelikli Dolandırıcılık suçu kapsamında yapılan çalışmalarda;  İlimizde 50, diğer 75 ilde 1238 olmak üzere toplam 1288 olay tespit edilmiş, Şüphelilerin  yakalanarak ilimize getirilmesi ve gerekli yasal işlemlerin yapılması amacı ile 28.02.2023 Salı günü Eskişehir Emniyet Müdürlüğümüz Merkezli, İzmir, İstanbul ve Sakarya Emniyet Müdürlükleri desteğiyle,  İzmir, İstanbul ve Sakarya illerinde bulunan toplam 24 Şüpheliye yönelik eş zamanlı operasyon icra edilmiş, dosya kapsamındaki tüm şüpheliler yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yapılan aramalarda dosya kapsamında delil teşkil edecek çok sayıda ajanda, telefon, bilgisayar, laptop ve sim kartları ele geçirilmiştir.

Şüphelilerin; Araç sigortası yaptırmak isteyen vatandaşları hedef seçerek gerçek ve güvenilir sitelere yakın isimlerle kurdukları 50’den fazla sahte internet sitesi üzerinden güven ortamı oluşturdukları, sitelerini tıklanma olarak en üst sıralarda gösterdikleri, bu siteler üzerinden farklı numaralar kullanmak suretiyle ilanlar verdikleri, numara ve site üzerinden arayan mağdurlara sigorta yapacaklarını belirterek iban numaralarına para gönderilmesini veya kart bilgilerini almak suretiyle, dolandırdıkları sahışların araç sigortasını yapmayıp haksız kazanç sağladıkları, birçok vatandaşımızdan bugüne kadar yaklaşık 5.022.000 TL dolandırdıkları anlaşılmıştır. Konuyla ilgili tespit çalışmaları devam etmekte, Şüphelilerin kurmuş oldukları siteler üzerinden araç sigortası yaptırmak üzere para gönderen ve sigortası yapıldığını sanan, sigortasına ihtiyacı olduğunda veya sorgulandığında ancak farkına varabilen, mağduriyet yaşayan müracaatı bulunmayan çok sayıda vatandaşımızın bulunduğu ve Soruşturma sürecinde de bu tutarın artabileceği değerlendirilmektedir. Gözaltına alınan 24 Şüpheli, 03.03.2023 tarihinde Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilecektir.

Vatandaşlarımızın internet siteleri üzerinden araç sigortalarını yaptırmaları halinde; bilinen doğruluğu kanıtlanmış siteler ve şirketler üzerinden işlem yapmaları, güvensiz sitelerden yapılacak poliçelere inanmamaları, poliçelerini mutlaka E-Devlet üzerinden kontrol etmeleri, mağduriyet yaşamamaları açısından önemlidir. Bu tür zararlı linkleri gören vatandaşlarımızın 'https://usom.gov.tr/ihbar' URL adresli ihbar sayfasına bildirimde bulunması halinde gerekli işlemler başlatılacaktır. Çalışmalarımız azim ve kararlılıkla devam edecektir. Kamuoyuna duyurulur."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@