27.04.2022, 15:49

Eskişehir'de toryum çıkarılacak!

banner211

30 Kasım 2007 yılını hatırlayalım...

Isparta'da yaşanan bir uçak kazasında, ‘Türkiye’nin toryum beyinleri’ olarak bilinen uzman isimler yaşamını yitirmişti.

Kimdi o isimler?

Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet, Dr. Engin Arık, Özgen Berkol Doğan, Mustafa Fidan ve Engin Abat.

Ve bu değerli isimlerin ölümüne neden olan uçak kazası, hala tam anlamıyla aydınlatılabilmiş değil.

Bu noktada, Doğuş Üniversitesi'nin eski rektörlerinden Prof. Dr. Mithat Uysal’ın olaya ilişkin değerlendirmesini anımsayalım:

Demişti ki Uysal: "Komplo teorilerinde gerçeklik payı var. ASELSAN mühendislerinin başına gelen olay ve sonucu hepimiz biliyoruz. Onlar Türkiye için çalışan, çok önemli bir proje gerçekleştirmek üzere olan mühendislerdi. Kaybettiğimiz 6 bilim insanı da Türkiye için çok önemli bir proje için çalışıyorlardı.”

Prof. Dr. Uysal net olarak söylemese de, o günlerde bir komplo imasında bulunmuştu. Bugün geldiğimiz noktada kazanın hala tam olarak aydınlatılamaması, komplo düşüncesini güçlendiriyor diyebiliriz.

*

Bu noktada farklı kaynaklardan edindiğim bilgileri derleyerek özet halinde aktarmak istiyorum ki, toryumu ve toryumun Türkiye için önemini daha iyi kavrayabilelim.

Bu aktarımın hemen ardından, Eskişehir’e geçelim…

*

- Toryum, nükleer santrallerin en temiz yakıtı olarak kabul edilir. Çevreye daha az zarar vermesi nedeniyle ileride nükleer reaktörlerde uranyum yerine kullanılması düşünülmektedir.

- Toryum, doğada, uranyumdan yaklaşık üç kat daha fazla bulunur. 2006 yılı verilerine göre Dünya'da bilinen toplam toryum rezervinin 2,5 milyon ton olduğu ve ortalama yüzde 6-7 civarında toryum oksit içerdiği söylenebilir.

- Toryum, gelecekte uzay istasyonlarında enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Ay ve Mars’ta bol miktarda toryum bulunmaktadır.

- Sadece bir kilogram toryumdan elde edilecek enerjinin, 200 kilogram uranyumdan elde edilecek enerjiye eşit olduğu savunulmaktadır.

- Toryum kullanan nükleer reaktörlerin, atom bombası üretmesi için uygun olduğu belirtilmektedir.

- Stratejistler, toryum reaktörlerinin 2030’lu yıllarda dünyada ana enerji kaynağı olmaya aday olduğunu vurguluyor. Toryumun uranyuma göre bir avantajının da, dünyada daha yaygın bir coğrafyada bulunması olduğu belirtiliyor. Buna göre uranyumdan üç kat daha fazla toryum var.

- Toryum, savaş uçakları motorları, füzeler, uzay araçları, yüksek çözünürlüklü kamera mercekleri, yüksek ısıya dayanıklı potalar, elektronik cihazlar, filaman kaplamaları, yüksek sıcaklık alaşımları, lüks lamba gömlekleri, bilimsel alet mercekleri ve pek çok kimyasal işlem gerektiren alanlarda kullanılabiliyor.

- ABD, Çin, Norveç, Kanada ve Hindistan, toryumlu nükleer santral planları yapıyor. Öyle ki Hindistan, 2050 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 30’unu toryum bazlı nükleer santrallerden karşılamayı hedefliyor.

- Dünya toryum rezervi toplamda bir milyon 780 bin tondur. Bu rezervin 790 bin tonu Türkiye’de bulunmaktadır. Bu noktada Türkiye, dünya toryum rezervine en çok sahip ikinci ülkedir ve belki de Türkiye'ye sonsuza dek yetecek bir toryum zenginliği vardır. Dolayısıyla güçlü bir planlamayla, toryum sayesinde, Türkiye'deki enerji sorununu tamamen çözülebilir.

- Türk uzmanlar, toryumun, Türkiye’nin enerji bağımsızlığı açısından çok önemli olduğunu savunuyorlar. Türkiye’nin cari açığının en önemli iki nedeninin enerji kaynakları ve ileri teknoloji ürünlerin ithalatı olduğunu vurgulayan stratejistlerimiz, Türkiye’nin toryum sayesinde kendi yakıtını kullanarak enerji üretebileceğini ve dışa bağımlılığı ortadan kaldırabileceğini vurguluyorlar.

- 2007’de Isparta’daki uçak kazasında yaşamını yitiren Dr. Engin Arık, o günlerde, Türkiye'nin sahip olduğu düşünülen toryum rezervinin enerji üretimi açısından, 120 trilyon dolarlık petrole eşit olduğunu söylemişti. Ülkemizde var olan toryum kaynağının değerini düşünebiliryor musunuz?

*

Evet, toryumun Dünya ve Türkiye açısından stratejik önemini kısaca siz değerli okurlarımıza aktardım.

Şimdi gelelim, toryumun Eskişehir ile ilişkisine…

*

Eskişehir’in Beylikova ilçesinde, ciddi bir toryum kaynağı olduğunu öğrendim.

Konuya ilişkin görüşme yaptığım Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp, devletin, Beylikova’daki toryumu çıkartmak için çalışma başlattığını ifade etti.

Şimdi, Başkan Alp’in aktardığı açıklamayı paylaşmak istiyorum.

Dedi ki Alp:

“Şimdi bu konuda konuşmak gerekir mi, bilmiyorum. Ne kadar konuşmak gerekir, iyi düşünmek lazım. Çünkü bu toryum işi oldukça stratejik bir iş. Toryum meselesi çok kısa sürede Türkiye’nin gündemine gelecek, bunu söyleyebilirim. Yine söylüyorum: Şimdi bu toryum konusunda detaylı konuşmamak lazım, çünkü oldukça stratejik bir toprak elementi ve çok az bulunan bir maden. Şimdi bizim Beylikova Kızılcaören köyümüz var. Şimdi bu Toryum madeni buradan çıkıyor. İsmi de ‘Beylikova Barit İşletmeleri’ diye geçiyor. Bu stratejik bir maden olduğu için, bu madenin özelleştirmesi yok. Devletimiz şu anda, ETİ Maden kanalıyla çok ciddi yatırımlar yapıyor buraya. İdari binalar, sosyal tesisler, hammaddenin çıkarılacağı binalar bitti bile. Hatta az sayıda güvenlik ve geri hizmet personeli de işe başladı. Bu Türkiye’nin geleceğinin, hatta dünyanın geleceğinin bir yatırımı. Bu madenin Beylikova’da çıkması özellikle ilçemiz ve Eskişehir için bir şans. Gelecekte Beylikova stratejik bir maden ilçesi olacak. Eskişehir de stratejik bir maden şehri olacak. İlk etapta bin kişinin üzerinde bir istihdam sağlayacak burası. Burayı ETİ Maden çalıştıracak. Şu anda bu madenin açıklanmasını bekliyoruz, Türkiye’ye ciddi bir müjde olarak yakın zamanda ilan edilecek diye düşünüyorum.”

*

Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp’in, Eskişehir’de ciddi bir toryum varlığına ve bu varlığın çıkarılması için çalışmaların başladığına dair anlattıklarını okudunuz.

Özkan Alp’le görüştükten ve anlattıklarını işittikten sonra, Ankara ile birkaç temasta bulundum.

Görüşmelerim sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın zaman önce “enerjide çok daha farklı alanlar açılacak” şeklinde yaptığı açıklama ile aslından toryumu işaret ettiğine ilişkin yorum yapanlar oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, toryuma yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları yürüttüğünü ve toryum sayesinde hem karbon ayak izini küçültmek hem de enerjide dışa bağımlılıktan kurtulabilmek için de Türk mühendislerin canhıraş bir biçimde çalıştıklarını öğrendim.

Yine toryumun, Sinop ve Trakya’da planlanan yeni nesil nükleer santrallerde kullanılmasının hedeflendiği bilgisine ulaştım.

*

Yazımı sonlandırırken şunu ifade etmek isterim.

Türkiye, güçlü bir devlet.

Her alanda, doğru bir planlama ile kendi kendine yetebilecek bir ülkemiz var.

En önemli sorunumuz, evet; dünyanın en stratejik coğrafyasında yer almamız.

Bu nedenle, şunu net ifadelerle söyleyebilirim ki: Tek dostumuz bile yok.

O halde yapmamız gereken ne?

Türkiye’de yaşayan ve gidecek başka hiçbir yeri olmayan bizlerin, her türlü farklılığı zenginlik olarak kabul ederek kenetlenmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her alanda bağımsız olabilmesi için çaba göstermesi gerekir.

Her birimiz bilmeliyiz ki, Türkiye büyürse biz büyürüz, Türkiye büyürse gelecek nesilleri her anlamda sağlıklı bireyler olarak yetiştirebiliriz, Türkiye büyürse insan onuruna yakışır bir yaşam sürebiliriz…

İnsan onuruna yakışır bir yaşam sürmeye başladığımız vakit ise güçlü demokrasiyi, güçlü insan haklarını ve güçlü bir adalet sistemini tesis edebiliriz.

Çünkü yalnız ve yalnız iyi eğitim görmüş, karnı doyan, ekonomik kaygı taşımayan bir toplum yukarıda bahsettiğim unsurlar için kafa yorabilir ve mücadele edebilir.

*

O nedenle…

Bir olacağız, sıkı sıkıya kenetleneceğiz ve ülkemizin zenginliklerini hep beraber faaliyete geçirip, hep beraber bölüşeceğiz.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (1)
Şaziye ülkütanır savaş 7 gün önce
İnşAllah tüm çabalarımız türkiyem için ayrıca benim topraklarında çıkması beni daha çok gururlandırır iyi çalışmalar
17
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@