banner208

Eskişehir Mal Hatun Anaokulu ile ilgili flaş açıklama!

Eğitim Bir Sen Eskişehir 1 Numaralı Şube Başkanı İbrahim Akar, tartışmaların odağında olan Valide Mal Hatun Anaokulu ile ilgili açıklamalarda bulundu...

ESKİŞEHİR 24.05.2022, 22:26
Eskişehir Mal Hatun Anaokulu ile ilgili flaş açıklama!
banner209

Başkan İbrahim Akar, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:  

VERİLEN CEZALARI AÇIKLADI

"Valide Mal Hatun Anaokulu ile ilgili basın ve sosyal medya üzerinden yapılan haberler ve yazılanlar hakkında duyduğum lüzum üzerine yaptığım AÇIKLAMA! Valide Mal Hatun Anaokulu Müdür Yardımcısı Hasan Uğur Serdaroğlu 'Okulda yapılan usulsüz idari işlemler, gereksiz yere yapılan harcamalar, piyasa değerinin çok üstünde fahiş fiyatlarla alınan araç gereçler, okul aile birliği mali kaynaklarının doğru kullanılmaması, okula yapılan personel alımlarında okul aile birliği ve okulla ticaret yapılan firmaların yakınlarının tercih edilmesi, okul aile birliği harcama defterlerinde değişiklikler yapılması' iddiaları ile kurumun ve kamunun menfaatini gözeterek iddialarını destekler nitelikte belgeleriyle birlikte idari ve adli birimlere yazılı şikayette bulundu. Şikayet üzerine Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri görevlendirildi ve konuya ilişkin bir soruşturma başlatıldı. Bakanlık Müfettişlerinin yürüttüğü soruşturma neticesinde okul müdür yardımcısına UYARMA, KINAMA ve AYLIKTAN KESME CEZASI verildi, OKUL YÖNETİCİLİĞİ ELİNDEN ALINDI. Bunlar yetmezmiş gibi kadrosu Odunpazarı ilçesinde olduğu halde ve bu ilçe de boş kadro olmasına rağmen bir önceki Millî Eğitim Müdürü Nesrin hanım tarafından öğretmen olarak Çifteler ilçesine gönderildi. Peki yapılan soruşturma sonucu çıkan başka herhangi bir ceza var mı? YOK!

KONUYA DAHİL OLAMAYACAĞINI SÖYLEMİŞ

Buraya kadar yazılanların dışında konuyu en başından ele alırsak; Müdür yardımcısı arkadaşımız beni arayıp bu okula geldiği günden beri tespit ettiği gereksiz, usülsüz ve fahiş fiyatlar üzerinden yapılan harcamaları, okul aile birliği eliyle yapılan kamu etiğine aykırı işe alımları ve kamunun zarara uğratılmasını şikayet edeceğini söyledi. Bende kendisine bu iddiaları ortaya koyduktan sonra iddialarını ispatlamakla yükümlü olduğunu belirttim. Kendisiyle bu konuda yazdıklarım dışında hiçbir görüşmem ya da şikayet konusuna dahilim olmadı. Daha sonra o dönem üyemiz olması sebebiyle okul müdürü beni aradı ve okula geldiği ilk günden beri burada olmasını istemediği müdür yardımcısının kendisini şikayet ettiğini söyleyip bu konuda destek istedi. Bende kendisine bu konuda iddiaların ağır olduğunu ve şikayetin mali boyutunun olması sebebiyle konuya dahil olamayacağımı /olmayacağımı söyledim.

SENDİKA DESTEK VERMEYİNCE ÜYELİKTEN AYRILDI

Hatta yaz döneminde okul müdürü bana yine gelerek 'Ben bu kişinin okuluma müdür yardımcısı olarak gelmesini istemiyorum' deyip bu arkadaşı başka bir kuruma gitmesi için ikna etmemi istedi. Ben de kendisine 'Bu arkadaşımız en yüksek puanı alan kişi. Kendisine şuraya git buraya gitme şeklinde yönlendirmede bulunmam. Bunu kendime uygun görmem.' dedim. Sonraki aşamada soruşturma devam ederken başka şahıslar tarafından da aranarak okul müdürüne destek olmam istendi ve onlara da aynı cevabı verdim. Soruşturma devam ederken yine okul müdürü beni arayıp 4483 kapsamında kendisine yargılama izni verilmemesi için destek istedi. Yine bu konuda da kendisine bu soruşturmaya hiçbir şekilde dahil olmayacağımı, soruşturmanın olması gerektiği gibi kendi seyrinde ilerlemesinin doğru olacağını söyledim. Bu konuda da hiçkimse aksini iddia edemez. Bu yaşananlar neticesinde okul müdürü kendisine destek vermediğim için sendikamızdan ayrıldı.

'İDARİ VE ADLİ YARGI SÜRECİ DEVAM ETMEKTEDİR'

Fakat yapılan soruşturma sonucunda, iddiaların tam aksine, okul müdürü ve şikayete konu olan kişiler suçsuz bulundu ve müdür yardımcısı 3 ayrı cezaya çarptırıldı. Yöneticiliği elinden alındı ve Çifteler ilçesine sürgün edildi. Ayrıca iddialar sonucu Cumhuriyet savcılığına yapılan şikayet neticesinde '4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması kanunu' kapsamında inceleme başlatıldı. Fakat bu sefer de Ceza Muhakemeleri Kanunu 64/3 'Kamu çalışanları kendi kurumlarında bilirkişi atanamaz.' maddesine aykırı şekilde kurum içinden bilirkişi atandı. Yapılan inceleme sonucu yargılamaya gerek görülmedi ve dosya inceleme aşamasında bırakıldı. Bu konuda idari ve adli yargı süreci bir taraftan devam etmektedir. Hukukun üstünlüğüne olan inancımızı koruyarak müdür yardımcısı arkadaşımızın verdiği hukuk mücadelesinde kendisinin yanında olduğumuzu belirtmek isterim."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
17
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@