Lise öğrencilerine mezuniyet sonrası Almanya’da iş imkanları anlatıldı

ESKİŞEHİR'DE ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRMEYE HAZIRLANAN SON SINIF LİSE ÖĞRENCİLERİNE ALMANYA'DA YAŞAMINI SÜRDÜRMÜŞ BİR İŞ İNSANI TARAFINDAN YURT DIŞINDAKİ İŞ FIRSATLARI AKTARILDI.

ESKİŞEHİR 06.06.2024, 10:05
Lise öğrencilerine mezuniyet sonrası Almanya’da iş imkanları anlatıldı

Eskişehir’de üniversite sınavına girmeye hazırlanan son sınıf lise öğrencilerine Almanya’da yaşamını sürdürmüş bir iş insanı tarafından yurt dışındaki çalışma fırsatları aktarıldı.

Yurt genelinde olduğu gibi Eskişehir’de de 12’nci sınıf lise öğrencileri üniversite sınavına gün sayıyor. Çeşitli liselerde geçen 4 yılın ardından yeni bir hayata atılmaya hazırlanan bazı öğrenciler hala ne yapmak istediğine tam olarak karar veremezken, bu süreçte eğitimciler sahip oldukları bilgi birikimlerini paylaşarak gençlerin yanında olmaya çalışıyor. Bu çerçevede, Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sırrı Kabadayı ve iş insanı Volkan Susuz, yaşadıkları tecrübelerle öğrencilere yurt dışında çalışma imkanlarını anlattılar. Fırsatların hazır olarak kendilerine gelmeyeceğine ve öğrencilerin buna hazır olması gerektiğini vurgulayan konuşmacılar, 8-9 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için herkese başarılar diledi.

"Geçmiş dönemde olduğu gibi Almanya’nın yine çok fazla çeşitli mesleklerden olmak üzere personel açığı var"

Aslen Almanya doğumlu olan iş insanı Volkan Susuz, "Geçmiş dönemde olduğu gibi Almanya’nın yine çok fazla çeşitli mesleklerden olmak üzere personel açığı var. Ama bu sefer aynı iş açığı oluşabilecek bir göç akımı birtakım yasalar da düzenleniyor. Bu nitelikli göç yasasında mutlaka Avrupa Birliği ülkeleri dışında 3’üncü dünya ülkelerinden Almanya’ya göç etmek isteyenlerden bir mesleki diploma talebi oluyor. Bu mesleki diplomanın Almanya’nın ilgili eğitim kurumlarındaki eş değerliliği de söz konusu. Ondan sonra tabii ki kişilerin Almanya’da iş bulma süreci başlıyor. Bu süreçte de tabii ki Almanya’nın sağlamış olduğu birçok avantajlar var" dedi.

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@