Odunpazarı Belediyesi 2023 Yılı Kurumsal Karbon Ayakizi Raporu hazırladı

ODUNPAZARI BELEDİYESİ’NİN 2023 YILINDA KURUMSAL KARBON AYAK İZİNDE YÜZDE 8,8 ORANINDA AZALMA GERÇEKLEŞTİ.

ESKİŞEHİR 04.06.2024, 14:27 04.06.2024, 15:02
Odunpazarı Belediyesi 2023 Yılı Kurumsal Karbon Ayakizi Raporu hazırladı

Odunpazarı Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, belediye faaliyetlerinin iklim değişikliğine etkilerinin belirlenmesi ve sera gazı etkilerinin azaltılmasını planlayabilmek için Kurumsal Karbon Ayakizi Raporu hazırladı.

Odunpazarı Belediyesi, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında karbon ayak izini azaltmaya yönelik örnek çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ilki yayınlanan raporun ikincisi belediyenin resmi web sitesinden paylaşıldı. Hazırlanan rapora göre Odunpazarı Belediyesi’nin 2023 yılında kurumsal karbon ayak izinde yüzde 8,8 oranında azalma gerçekleşti.

Belediyenin kendi uzman personeli tarafından hazırlanan rapor, doğanın çığlığına kulak ver sloganı ile belediyenin resmi web sitesinde "Karbon ayak izi" raporu yayınlanarak, kamuoyu ile paylaşıldı. Tüm dünyanın ana gündem maddesi olan iklim değişikliği ile mücadele konusunda sera gazı emisyonlarının azaltımına yönelik yasal zorunluluklar beklenirken, Odunpazarı Belediyesi hizmet alımı yapmadan kendi personeli ile gerçekleştirdiği AR-GE çalışmaları sonucunda 2023 yılı kurumsal sera gazı envanteri ve emisyon raporu çalışmalarını tamamladı. İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü personeli tarafından kısa sürede belediye faaliyetleri esnasında motorlu araçlar ve ekipmanlar çalışırken ortaya çıkan emisyonlardan, personelin işe geliş-gidişlerinden kaynaklı emisyonlara kadar geniş çaplı bir hesaplama yapıldı.

Kurumsal karbon ayak izinde yüzde 8,8 oranında azalma gerçekleşti

Raporda sera gazı envanteri için temel yıl olarak 2022 yılı olarak seçilirken, 2023 yılı raporu bu doğrultuda hazırlandı. Odunpazarı Belediyesi’nin fatura bedellerini ödediği tüm birimlerinin tüketimleri, Belediye’nin sera gazı salım raporunda hizmet birimi olarak değerlendirildi. Yapılan hesaplamalar, “Elektrik Tüketiminden Kaynaklı Sera Gazı Salımları”, “Doğalgaz Tüketiminden Kaynaklı Sera Gazı Salımları” ve “Ulaşımdan Kaynaklı Sera Gazı Salımları” olarak kategorizelendirildi. Hazırlanan rapora göre Odunpazarı Belediyesi’nin 2023 yılında kurumsal karbon ayak izinde yüzde 8,8 oranında azalma gerçekleşti.

Kurumsal karbon ayak izini azaltmak için yapılan çalışmalar da yer alıyor

Raporda Odunpazarı Belediyesi’nin 2023 Yılında Kurumsal Karbon Ayak İzini azaltmak için yaptığı çalışmalara da yer verildi. Ayrıca 2024 yılında yapılacak çalışmalarda raporda yer aldı. Hazırlanan bu rapor ile birlikte; belediye faaliyetlerinin iklim değişikliğine etkisinin hesaplanması, mevcut ve gelecekteki yasal düzenlemelere hazırlık sağlanması, karbon yönetiminde riskli ve sorunlu noktaların belirlenmesi, TS EN ISO14064-1:2019’a uygun sera gazı emisyonlarının raporlanması, kurumsal karbon yönetim planı oluşumuna katkı sağlanması, çalışanların iklim değişikliği, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularında bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@