04.07.2023, 15:08

Ömer Zeydan yok!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 81 il ve 160 ilçeye yayılmış, 365 oda ve borsanın üst kuruluşu olan, 1 buçuk milyona yaklaşan üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük ve en etkili iş örgütü olma özelliği taşıyor.

*

Örgütün başkanı ise Rifat Hisarcıklıoğlu.

2001 yılından bu yana kimse yerinden oynatamadı.

Dile Kolay, 22 yıldır ezici bir üstünlükle örgütün başında.

Bu haliyle 2002 yılında iktidara gelen AK Parti hükümetinin görev süresini dahi aşmış durumda.

*

TOBB’un son genel kurulu Mayıs 2023 tarihinde yapıldı.

Rifat Hisarcıklıoğlu rakipsiz girdiği seçimde yine başkan seçildi, haliyle tüm kurulları kendi belirleyip geçti.

Dört yıl daha iktidarını devam ettirecek.

*

Bu noktada Eskişehir’i ilgilendiren bir değişiklik söz konusu.

2018 yılındaki TOBB Genel Kurulu’nda Hisarcıklıoğlu, TOBB yönetiminde yer almak için iştahlı olan Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan’ı yönetim kurulu üyesi olarak görevlendirmişti. -Celalettin Kesikbaş ile Metin Güler’in görev istemediklerini biliyoruz.-

Şimdi diyeceksiniz ki: Ne demek görevlendirmişti, seçimle olmuyor mu bu işler?

Güya seçimle oluyor, ancak dedim ya, TOBB bu haliyle Hisarcıklıoğlu’nun sahibi olduğu bir kuruma dönüşmüş durumda; o ne derse mutlaka dediği olur.

Hisarcıklıoğlu aday olur seçilir, Hisarcıklıoğlu yönetim kurulu listesini hazırlar ve seçtirir, kimse de itiraz edemez, durum bu kadar basit.

*

Değişikliğe gelirsek…

2018’de ETB Başkanı Ömer Zeydan’ı TOBB’da yönetim kurulu üyesi olarak görevlendiren Hisarcıklıoğlu, Mayıs 2023’te yapılan genel kurulda aynı Zeydan’ı listesinden silmiş. Yani Ömer Zeydan artık TOBB yönetiminde yok!

TOBB’da yönetici olarak bir dönem görev yapan Zeydan’ın her ne kadar Eskişehir’in hayrına herhangi girişimi olmadığını bilsek de, “hiç değilse Eskişehir’in adı TOBB’da geçiyor” diye avunuyorduk.

Sanırım görev süresi içerisinde Türk ticaretine de herhangi bir hayrı dokunmadı ki, Rifat Hisarcıklıoğlu Zeydan’a “listemde seni görmek istemiyorum” dedi.

Hiç olmazsa kendi hayrına ‘bir şeyler’ yapmıştır umarım…

*

Her neyse…

*

Hisarcıklıoğlu tarafından 2018’de TOBB yönetiminde görevlendirilen Ömer Zeydan ve çevresi, o günlerde söz konusu gelişmeyi duyurmak adına her yöntemi kullandılar, kullanmalılardı da, doğrusunu yaptılar.

Bugün ise aynı Zeydan ile çevresi, nedense hiçbir şey olmamış gibi sus pus oturuyorlar. Öyle ki, Zeydan’ın hala TOBB yönetiminde olduğunu zannedenler dahi var!

Ancak bu böyle olmaz!

Olması gereken şudur: Yöneticiler, sorumlu oldukları ülkeye, şehre ve üyelerine hesap verme zorunluluğu taşırlar.

O halde Zeydan’a kamuoyu adına soruyorum:

TOBB yöneticisi olduğunuz süre içerisinde Türkiye ve Eskişehir için, aynı zamanda ETB’nin kurumsal yapısı adına şahsi olarak hangi çalışmalara imza attınız?

*

Soru bu…

Cevaplamak isterse Ömer Zeydan’a MIH sütunları açık.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@