banner208

Eskişehir'de kenelere karşı mücadele veriliyor!

Tepebaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kenelere karşı kişisel korunma yöntemleri hakkında bilgilendirme ve eğitim toplantıları yapıldı.

SAĞLIK 01.08.2022, 19:45
Eskişehir'de kenelere karşı mücadele veriliyor!
banner209

Eskişehir'in Tepebaşı ilçesinde görevli veteriner hekimler tarafından düzenlenen eğitim toplantılarına 122 üretici katıldı. 

Havaların ısınmasıyla kene popülâsyonunda artış meydana gelmektedir. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir virüsle oluşan ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) karakterli bir enfeksiyon hastalığıdır. 

KKKA virüsünün taşıyıcısı olan kenelerin hastalığın bulaşması ve yayılmasındaki rolü, kişisel korunma yöntemlerinin önemi, kenelerle mücadele yöntemleri anlatıldı. Hayvan sahiplerine konakçı durumunda bulunan hayvanlarında parazit mücadelesini aksatmadan yapması gerektiği, hayvanlarını kene ve diğer dış parazitlere karşı uygun ilaçlarla doğru zaman, doz ve aralıklarla yılda en az dört kez ilaçlaması gerektiği anlatıldı.

Ayrıca ilçede riskli görülen bölgelerde yetkili personel tarafından ilaçlama yapıldı ve el broşürü dağıtıldı. 

Kene sayısının azaltılarak Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı riskinin azaltılması amacıyla çalışmalar devam etmektedir. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
23
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@