15.11.2021, 12:40

Yılmaz Büyükerşen-İsmet Yılmaz görüşmesinin anlamı büyük!

Eskişehir kısa aralıklarla iki önemli ismi ağırladı.

İlki Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı.

Gelişi, açıklamaları, ardından AK Parti teşkilatınca düzenlenen basın toplantısı çok konuşuldu, konuşulmaya da devam ediyor.

*

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından gelen diğer önemli isim de İsmet Yılmaz’dı.

Bir dönem TBMM Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı yapmış olan Yılmaz’ın şu anki görevi TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanlığı!

*

İsmet Yılmaz’ın gelişi, doğal olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelişi gibi şaşalı olmadı.

Pek konuşulmadı da…

Ancak konuşulması gerektiğini düşündüğüm dikkat çeken unsurlar var.

Nedir onlar?

Anlatayım…

*

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir ziyaretinde, isim vermeden Yılmaz Büyükerşen’e yüklenmiş ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin şehre kayda değer bir yatırım yapmadığını savunmuştu.

Bu söylem üzerine kamuoyundan oldukça yüksek bir tepki geldi, Büyükerşen’e haksızlık yapıldığı söylendi.

*

Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hemen ardından Eskişehir’e gelen AK Parti’nin ağır toplarından İsmet Yılmaz soluğu nerede aldı?

Yılmaz Büyükerşen’in yanında!

Peki, görüşme sırasında hangi açıklamayı yaptı?

Şu: Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü yaptığınız dönemde şimdiki ismiyle Sivil Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ni kurarak Türkiye’de sivil havacılığa büyük katkı sağladınız. TEI’deki çalışmalar beklediğimizden iyiydi. Bütün bunlara ev sahipliği yapan başkanımız olarak sizi tebrik ediyorum.”

*

Bir tarafta “Eskişehir’e ne yaptı” diyerek Büyükerşen’i eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer tarafta Eskişehir’e sunduğu hizmetler nedeniyle CHP’li Büyükerşen’i tebrik eden AK Partili İsmet Yılmaz.

*

Bu noktada yorumu siz değerli okurlarımıza bırakıyor ve dikkat çeken başka bir konuya daha değinmek istiyorum.

*

Son dönemde, siyasette öylesine keskin bir ayrışma yaşanıyor ki, bu vahim durum, topluma da ciddi anlamda sirayet etmiş durumda.

Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşı olan AK Partili İsmet Yılmaz’ın Eskişehir’e gelerek CHP’li Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret edip hizmetlerini takdirle karşılaması, barış ikliminin tekrar oluşması anlamında umut verici bir gelişme.  

Ve bu örnek gelişmenin Eskişehir’de yaşanıyor olması, şehrimizin barışa, kardeşliğe, özgürlüğe; kısacası aydınlığa dönük yüzünü bir kez daha net bir biçimde gösteriyor.

*

Yazımın sonuna yaklaşırken şunu da ifade etmek isterim…

Önemli bir isim, bir şehre geldiğinde, devlet geleneklerine göre vali ve il ise il belediye başkanı, büyükşehir ise büyükşehir belediye başkanı ile görüşür.

Bir ilçeye gitmiş ise kaymakam ve ilçe belediye başkanını ziyaret eder.

Ancak bu devlet geleneği, uzun süredir, ‘derin ayrışma’ yüzünden Türkiye’de unutulmuştu.

İşte, AK Partili İsmet Yılmaz’ın Eskişehir temasları sırasında CHP’li Yılmaz Büyükerşen’in makamına gitmesi, Büyükerşen’in ise Yılmaz’ı kapıda karşılaması ve ziyaret sonunda kapıda uğurlaması, söz konusu devlet geleneğinin yaşatılması anlamında önemli bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Gelişmelerden Haberdar Olun
@