21.07.2023, 15:15

Zihniyet değişirse Eskişehir’in sorunları çözülür

banner211

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş uzun süredir bas bas bağırıyor: Eskişehir’de arsa ve dolayısıyla konut fiyatları uçmuş durumda, hızla ucuz arsa üretimi gerçekleştirilmelidir!

*

Peki, Kesikbaş’ın gırtlağı patlarcasına inatla gündeme getirdiği bu gerçeği sorumlular duyuyorlar mı? Duyuyorlar elbette ancak duymazlıktan geliyorlar, sakız konuları gündeme getirerek üstünü örtmeye çalışıyorlar.

*

Ancak artık sorun özellikle ekonomik krizin de etkileriyle öyle büyüdü ki görmezlikten gelmek olanaksız.

*

Bu noktada İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu dikkat çeken bir öneri sundu.

TBMM Meclis Sanayi Komisyonu üyesi de olan Hatipoğlu, Organize Sanayi Bölgelerine (OSB) imar yetkisi verilmesi gerektiğini, bununla beraber OSB’ler ve OSB’lerin çevresinde ucuz arsa üretmek suretiyle işçiler için ucuz kiralanabilecek konutların yapılabileceğini, böylelikle hiç olmazsa sanayilerde çalışan milyonlarca işçinin ve ailelerinin barınma sorununun çözülebileceğini savundu.

Dahası, batıda yer alan OSB’lerde işçi bulunamadığının da altını çizen Hatipoğlu, ucuz konut üretmek suretiyle doğudaki işsiz kitlenin batıya kaydırılabileceğini, böylece işsizlik sorununun çözümüne de katkıda bulunulabileceğini kaydetti.

*

Hatipoğlu’nun söz konusu çıkışının ardından ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, Hatipoğlu’nu destekler nitelikte bir kere daha yetkililere seslendi ve dedi ki:  

“Çalışanlarımızla birlikte üyelerimizin çalışanları 100 bin haneyi buluyor. Önemli bir kısmının problemi sanayi bölgelerine yakın sosyal konut yokluğu. Eskişehir’de arsa fiyatları, konut fiyatları uçmuş durumda. Kira fiyatlarına erişilebilir gibi değil. Yetkililerden en büyük talebimiz sanayi bölgelerine yakın çoooookkk ucuza arsa ve/veya konut üretmeleri. Şirket sahipleri kendi çalışanları için sosyal konutlar inşa edebilirler. Ulaşım problemine kolaylık sağlarken çalışanlarımızın en temel ihtiyacı barınma problemi çözülür. Çalışanlarımız için ise büyük bir motivasyon olur. Ayrıca kalifiye, nitelikli göç de gerçekleşmiş olur. Zamanında Baksan Sanayi Sitesi’nin karşısına yapılan SSK Blokları büyük bir vizyon örneğidir ve incelenmelidir.”

*

Hem Hatipoğlu’nun hem Kesikbaş’ın görüşlerine Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli’nin de büyük oranda katıldığını düşünüyorum. Küpeli söz konusu sorunun çözümü noktasında atılacak adımlara tüm gücüyle muhakkak destek verecektir.

*

Elbette ucuz arsa ve beraberinde ucuz konut üretimi konusu hem merkezi hükümeti hem belediyeleri ilgilendiren hususlar.

Evet, Hatipoğlu, OSB’lere imar yetkisi verilmesi noktasında bir yasa teklifinin hazırlanmasını üyesi bulunduğu TBMM Sanayi Komisyonuna önerecek.

O halde özellikle AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez’in bu yasa teklifi önerisini sonuna kadar desteklemesini bekleriz; zira kendisinin de böyle bir çalışmanın içerisinde olduğunu biliyoruz.

Herhalde öneriyi İYİ Partili bir milletvekili sundu diye reddedecek veya kabul etmeyecek hali yok.

*

OSB’lere imar yetkisi verilmesi meselesi Türkiye genelini ilgilendiriyor, bu konuyu yukarıda tartıştık.

*

Şimdi Eskişehir özeline gelelim. Eskişehir’de arsa üretilmiyor. Ucuz satılık konut yok. Ucuz kiralık konut yok. İnsanlar öyle bir duruma geldi ki, Eskişehir’i terk etmek isteyenler ve dahi terk edenler var. Asgari ücretin 11 bin 402, 32 TL olduğu bir ortamda 10 bin TL’ye kim konut kiralayabilir?

Celalettin Kesikbaş sanayici ile işçiyi ilgilendiren barınma sorununun yanında, Eskişehir genelindeki arsa üretimi sorununa da çok uzun süredir dikkat çekmeye çalışıyor.

Her fırsatta arsa üretiminden, bununla beraber ucuz satılık/kiralık konut üretiminden bahsediyor. Kuru kuruya da değil, tane tane anlatarak, çözüm önerileri sunarak sorumlulara yol göstermeye çalışıyor.

Peki, bu yol gösterme işi Kesikbaş’ın görevi mi?

Doğrudan olmasa da dolaylı olarak görevi. En başta Kesikbaş sade bir vatandaş. Eskişehir’in sorunlarına duyarlı bir vatandaş. Dolayısıyla yaşadığı şehirle ilgili sorunları dile getirmek ve yetkililere somut önerilerini sunmak hakkı. Öte yandan sanayicileri içerisinde barındıran ciddi bir sivil toplum kuruluşunun lideri. Dolayısıyla şehrin sorunları konusunda kafa yormak elbette görevi.

Peki, sorunları çözmek kimlerin görevi?

OSB’lere imar yetkisi verilmesine ilişkin sorumluluğun iktidarda olduğunu ifade etmiştim.

Şehirlerde imar yapma yetkisi ise yerel yönetimlerin sorumluluğunda.

Konumuz Eskişehir olduğu için, Eskişehir’deki ucuz arsa, ucuz satılık/kiralık konut sorununu çözmesi gerekenler yerel yöneticiler.

Bugüne kadar herhangi adım atmadılar. Ve dahi, söz konusu sorun büyük oranda yerel yöneticiler yüzünden baş gösterdi ve zamanla büyüdü.

Yerel yöneticiler, siyasi ikballeri için şehri feda etmeyi göze aldılar, butik şehir istediler, sanayisi gelişmiş üreten değil tüketen şehir istediler, ikamet edenleri zengin şehir istediler, ‘zümresi’ bol şehir istediler.

*

Her neyse…

*

Eskişehir, sorunları nedeniyle patlama noktasına geldi.

Çözümleri ise oldukça basit.

En azından bugün dile getirdiğim OSB’lere imar yetkisinin verilmesi ve Eskişehir’in arsa üretimi ile ucuz satılık/kiralık konut üretimi meselelerinin çözümlerini biliyoruz.  

OSB’lere imar yetkisinin verilmesi veyahut OSB’lere ve çevresine işçiler için lojmanlar yapılması talebi gerçekleştirilebilir.

Fakat Eskişehir’de arsa üretimi ve dolayısıyla ucuz satılık/kiralık konut üretimi sorununun çözülebilmesinin tek yolu var.

Zihniyet değişmeli!

Evet, aslında Eskişehir’in en önemli sorunu belki de şehri yönetenlerin zihniyetleri!

Şehri yönetenler değişir, zihniyet değişir!

Bir bakmışsınız sorunlarımız bir bir çözülüyor…

Peki bu zihniyet değişimi zor mu?

Elbette zor değil, zihniyeti değiştirmek isteyenlerin cesur olmaları gerekiyor.

Bu kadar basit…

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@