2022 Yılı Ar-Ge ve İnovasyonda Kadın Zirvesi Ödülleri sahiplerini buldu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, 2022 Ar-Ge ve İnovasyon Kadın Zirvesi Ödül Töreni” Anadolu Üniversitesinde düzenlendi... Rektör Fuat Erdal da katıldı...

BİLİM 08.03.2023, 16:57
2022 Yılı Ar-Ge ve İnovasyonda Kadın Zirvesi Ödülleri sahiplerini buldu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, 2022 Ar-Ge ve İnovasyon Kadın Zirvesi Ödül Töreni” Anadolu Üniversitesinde düzenlendi. 2022 yılında Ar-Ge ve İnovasyon alanında başarılı çalışmalar gerçekleştiren kadın akademisyen ve araştırmacılara ödülleri, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’ın katılımlarıyla gerçekleşen törende takdim edildi. Tören ülkemizin yaşadığı deprem felaketlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız anısına saygı duruşuyla başladı. 2022 Yılı Ar-Ge ve İnovasyonda Kadın Zirvesi’nde ödüller, “Uluslararası Ar-Ge Projesi”, “Ulusal Ar-Ge Projesi”, “Üniversite-Sanayi İş Birliği Projesi”, “Fikri Haklar ve Ticarileştirme Projesi”, “Girişimcilik” ve “Proje Tabanlı Staj” kategorilerinde verildi. Etkinliğe Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Betül Demirci, Prof. Dr. Süleyman Sözen, Prof. Dr. Ali Resul Usul, Prof. Dr. Fatih Temizel ve Anadolu Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKAUM) Müdürü Doç. Dr. Zerrin Sungur Taşdemir’in yanı sıra çok sayıda akademisyen katılım gösterdi.

Rektör Erdal: “Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum”

Ülkemizin yaşadığı deprem felaketlerinde hayatını kaybedenleri anarak sözlerine başlayan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, sözlerine şu şekilde devam etti: “Ar-Ge ve İnovasyonda Kadın Zirvesi Ödülleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde iki yıl önce başlattığımız ve bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz, Üniversitemizin en anlamlı etkinliklerinden birisi. Bu etkinliğimiz, kadınların bilimsel hayatımızı aydınlatan çalışmaları için küçük bir teşekkür mahiyetinde. Anadolu Üniversitesi, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak noktasında yürüttüğü nitelikli yükseköğretim hizmetleri ile kadının toplumsal hayatta daha güçlü rol alabilmesi için önemli katkılar sağlayan, bu yönüyle öne çıkan bir yükseköğretim kurumudur. Ülkemizin, topluma hizmet edecek nitelikli bilginin üretiminde önemli bir merkez hâline gelmesi için Üniversitelerimize büyük görev düşüyor. Bunu sağlamak için şüphesiz hep birlikte daha çok genç bilim kadını yetiştirmemiz gerekiyor çünkü yaşadığımız dünyanın kadın bakış açısından daha çok yorumlanması tüm insanlığın ortak ihtiyacı. Bu etkinliğimizin, genç bilim kadınlarımıza yeni motivasyonlar kazandırmasını ve bu alanda yürütecekleri çalışmalara katkılar sağlamasını diliyorum. Bu vesilesiyle varlıkları ile yaşadığımız evreni güzelleştiren, hayatın her alanına değer katan kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.”

Doç. Dr. Taşdemir: “Deprem afeti, bize toplumsal dayanışmanın önemini daha iyi anlama fırsatı verdi”

AKAUM Müdürü Doç. Dr. Zerrin Sungur Taşdemir ise etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi: “Son yaşadığımız deprem afeti, bize toplumsal dayanışmanın önemini daha iyi anlama fırsatı verdi. Çocuklar, engelliler, gençler, kadınlar ve yaşlılar gibi kırılgan grupların afetlerde en çok etkilenen gruplar olduğunun farkına varıldı. Aklın ve bilimin gösterdiği yolda hareket ettiğimizde ve ahlaklı davrandığımız ölçüde zararlarımızı değil, kazanımlarımızı daha çok konuşur hale geleceğimizi düşünüyorum. Kadınlar için şiddetsiz, güvenli, özgür ve eşitlikçi bir dünya için herkesi emek vermeye davet ediyorum.”

Ulusal ve uluslararası Ar-Ge projelerinde yürütücülük yapan ve çalışan kadın akademisyenler ödüllerini aldılar

Toplam 6 kategoride 37 bilim kadınına ödülleri Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Betül Demirci, Prof. Dr. Süleyman Sözen, Prof. Dr. Ali Resul Usul, Prof. Dr. Fatih Temizel ve AKAUM Müdürü Doç. Dr. Zerrin Sungur Taşdemir tarafından takdim edildi. Çalışmaları ile ödül alan isimler ise şu şekilde oldu:

Uluslararası Ar-Ge Projesi

Prof. Dr. Figen Ünal Çolak

Prof. Dr. Nilgün Çağlarırmak Uslu

Prof. Dr. Özlem Diken

Prof. Dr. Semra Günay

Doç. Dr. Sunagül Sani Bozkurt

Dr. Öğr. Üyesi Duru Şahyar Akdemir

Dr. Öğr. Üyesi Merve Özgür Göde

Dr. Öğr. Üyesi Seçil Çelik

Dr. Öğr. Üyesi Sema Ekincek

Arş. Gör. Gülefşan Özge Kalaycı

Arş. Gör. Nedime Selin Çöpgeven

Arş. Gör. Tuğçe Sinoğlu Günden

Öğr. Gör. Rabia Taş

Ulusal Ar-Ge Projesi

Prof. Dr. Handan Deveci

Prof. Dr. Meral Güven

Prof. Dr. Semra Günay

Prof. Dr. Şaduman Halıcı

Doç. Dr. Aysun Çolak

Doç. Dr. Çiğdem Taş Alicenap

Doç. Dr. Elvan Günel

Dr. Öğr. Üyesi Aysel Kaya

Arş. Gör. Dr. Şerife Şahin

Arş. Gör. Seda Sökmen

Üniversite-Sanayi İş Birliği

Prof. Dr. Evrim Genç Kumtepe

Prof. Dr. Göksel Arli

Prof. Dr. İncilay Cangöz

Doç. Dr. Güzin Karasu

Doç. Dr. Meltem Özten Anay

Doç. Dr. Serpil Koçdar

Doç. Dr. Zehranur Kaya

Arş. Gör. Aylin Öztürk

Öğr. Gör. Gökçen Abalı

Fikri Haklar ve Ticarileştirme

Prof. Dr. Gülşen Akalın Çiftçi

Prof. Dr. Mehlika Dilek Altıntop

Doç. Dr. Begüm Nurpelin Sağlık

Dr. Öğr. Derya Osmaniye

Girişimcilik ve Proje Tabanlı Staj

Prof. Dr. Semra Günay

Öğr. Gör. Bengisu Keleşoğlu

Öğr. Gör. Pervin Soyer

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@