banner208

Başkan Kumru: Eskişehir'de Meralar zarar görecek!

Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın hazırladığı yeni yönetmeliğe tepki gösterdi.

ÇEVRE 02.03.2022, 15:51 02.03.2022, 16:09
Başkan Kumru: Eskişehir'de Meralar zarar görecek!
banner209

Başkan Kumru, yönetmeliğe ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bilindiği üzere Sevinç Köyü’nde yapılmak istenen Kömür Ocağı Projesiyle mera alanları ve verimli topraklar tehlike altına girmiş ve bu projenin iptali için verdiğimiz mücadele henüz sürerken, Ege ve Marmara bölgesinin ve kadim Anadolu topraklarının antik çağlardan bu yana sembolü olmuş zeytin ağaçlarının katliamına sebep olacak bir yönetmelikle karşı karşıya kalmış durumdayız. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Yönetmeliğe göre, 'sonrasında rehabilite edilip eski haline getirilmek' şartıyla zeytinlik alanlar maden faaliyetlerinde kullanılabilecek. 

Yapılan bu düzenleme 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunu’na aykırı. Kanunun 20. maddesine göre 'Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az üç kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyasal atık oluşturulacak tesis yapılamaz ve işletilemez.' 

'Bu değişiklik, Anayasa'nın, tarım arazilerinin (md.45), çevrenin (md.56), tabiat varlıklarının (md.63) ve ormanların korunması (md.169) ile ilgili amir hükümlerine açıkça aykırıdır.'

26. Dönem başkanlığını yaptığım ve Yürütme Kurulu üyesi olduğum Türkiye Kent Konseyleri Platformu olarak bizler 'Ölmez' ama son yönetmelikle öldürülmeye teşebbüs edilen Zeytinlik alanların maden faaliyetine açılmasını istemiyoruz. 

Kanunlara aykırı olan işlemin acilen durdurulmasını ve ülkemizin başta zeytinlikler olmak üzere tüm verimli tarım topraklarının madencilik faaliyetlerinden korunmasını talep ediyoruz. Bu konuda Türkiye’nin dört bir yanında mücadelemizi sürdüreceğiz." 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
17
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@