banner208

Bu keklikler Eskişehir'de neden salındı?

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanarak yürütülen "Avlaklara Yaban Hayatını Destekleme" ve "Süne Zararlısı ile Keklikle Biyolojik Mücadele" programı kapsamında Yozgat Çalatlı Keklik Üretim İstasyonunda yetiştirilen 1000 Adet keklik Han, İnönü, Mihalgazi, Seyitgazi, Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerinde doğaya salındı.

ÇEVRE 15.07.2023, 12:20 15.07.2023, 12:24
Bu keklikler Eskişehir'de neden salındı?
banner209

Han ilçesinde 100 adet kınalı kekliğin doğaya salındığı etkinliğe İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Han İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali İhsan Söker, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan Öz, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Merkez Şefi Ahmet Küçükdöngü, Alpu Şefi Zeki Işın ve teknik personel katıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün 2022 Yılı Kanatlı Av Hayvanı Salım Programı kapsamında Eskişehir’de keklik popülasyonunu arttırmak ve yaban hayatının desteklenmesinin yanı sıra süne, kene, çekirge ve tarım alanlarında bulunan diğer zararlılar ile mücadele amacıyla doğaya 1000 adet kınalı keklik salımı gerçekleştirildi.

Uygulanan program ile üreticilere biyolojik mücadele yöntemleri konusunda farkındalık sağlamak, üreticilere alternatif mücadele yöntemleri tanıtılarak kimyasal mücadeleyi azaltmak, bu vesile ile hem girdi maliyetlerini düşürmek hem de çevreye dost üretim sistemleri ile çevreyi ve toprağı korumak, ayrıca buğdayda süne emgi oranlarını düşürerek, verim ve kaliteyi yükseltmek, sürdürebilir entegre mücadele yöntemlerine önemli bir katkı sağlamak amaçlandı.

Doğaya bırakılan keklikler tabiatta tutunma, bulunduğu ortama adapte olma ve kendileri için yaşam alanı oluşturma sürecinde en az 1 aylık bir zaman dilimine ihtiyaç duyuyorlar. Doğaya bırakılan keklikler bu süreçte av koruma ve kontrol ekiplerince avcı dernek başkan ve üyeleri, Jandarma ekipleri ve muhtarlıklarla ortaklaşa yapılan çalışmalar ile bulundukları ortamda aralıksız takip edilecek.

Keklik salımı yapılan avlaklarda, avlanma kesinlikle yasaklandı, yasaklara uymayanlar hakkında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa göre idari yaptırım kararları uygulanacak.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@