banner208

DSİ'den Laçin Barajı'na ilişkin flaş açıklama!

DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Eskişehir Sarıcakaya Laçin Barajı'nın yapım sürecine ilişkin önemli bilgiler verdi...

banner294
ÇEVRE 15.12.2022, 15:55
DSİ'den Laçin Barajı'na ilişkin flaş açıklama!
banner209

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor. 

Eskişehir ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Eskişehir Sarıcakaya Laçin Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Çalışmaları devam eden Eskişehir Sarıcakaya Laçin Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 4.150 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi. 

Servis ve ulaşım yolları, enjeksiyon, dipsavak ve cebri boru imalatlarının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Akca, "Gövde dolgusu ve dolusavak imalatları devam etmekte olup, kalan gövde dolgu, dolusavak ile ayar vana odası ve mekanik aksam imalatlarının bitirilerek işin tamamlanması planlanmaktadır" dedi. 

Temelden yüksekliği 45,5 metre ve su depolama kapasitesi 1,63 milyon m3 olan Eskişehir Sarıcakaya Laçin Barajının tamamlanması ile 2022 birim fiyatları ile dekar başına 4.500 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 18 milyon 675 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@