banner208

ESÇEVDER: Porsuk Çayı Beylikova'da kurutuldu

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) Başkanı Sadık Yurtman, Porsuk Çayı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ÇEVRE 04.08.2022, 13:03
ESÇEVDER: Porsuk Çayı Beylikova'da kurutuldu
banner209

Yurtman, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi: 

"Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) olarak yaptığımız tespitler ve incelemeler sonucunda Sakarya ırmağının en uzun kolu olan Porsuk Çayı Beylikova’dan itibaren, 448 km'lik Sakarya Irmağına ulaşamadan kurutulmuş ve binlerce balık ölümlerine neden olunmuştur. 

2021 yılı kışında bölgemizin aldığı yağış miktarı, porsuk çayı üzerindeki barajların doluluk oranları göz önüne alındığında Porsuk Çayı'nın kurumasının sebebinin yağış azlığından olmadığı açıktır. 

Daha önce de Porsuk Çayı'nın kuruması tespit edilmiş, binlerce balık ölümleri tespit edilmişti. Tüm bunlar ekosisteme zarar vermekte ve doğal yaşamı tehdit etmektedir. 

İç Anadolu'nun en önemli çaylarından birinin kurumasının tarımsal üretimin en düşük seviyeye indiği bir dönemde gerçekleşmesinin en önemli sebebi yanlış tarım ve sulama politikasıdır kanımızca. 

Ülkenin tarım politikasını sil baştan ele alınarak acilen planlı tarıma geçilmesi, tarımsal sulamanında bu kapsamda planlanması, tarımsal su tüketiminin katı şekilde denetlenmesi, kaçak kuyuların önlenmesi, yasal kuyuların vahşi sulamaya karşı önlem alınması ülkemizin en temel ve vazgeçilmez kaynağı olan sularımızın korunması için elzemdir. Porsuk Eskişehir’in Can Suyudur. Kıymetini bilmeliyiz. 

Kütahya /Gediz/ Murat Dağından doğan Porsuk çayı Beylikova ‘ya ulaşana kadar su tüketimi çok fazla olan mısır, pancar, yonca ve pancar gibi tarımsal ürünlerin ekimi serbest piyasa taleplerine göre değil ülkenin çıkarları doğrultusunda kotaya bağlanmalı, porsuk çayı ve havzasındaki su kuyuları yapılacak sulama sınırlandırılmalı ve sıkı bir şekilde denetlenmelidir. 

Eskişehir Çevre Derneği (ESÇEVDER) olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da çevrenin korunması, sularımızın kirlenmemesi, ağaçlarımızın kesilmemesi, zeytinliklerinin yok olmaması için mücadeleye devam ederek gördüğüm eksik yanlış ve kusurları kamu oyuna açıklamaya devam edeceğimizi bilmenizi isteriz." 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@