Eskişehir'de dikkat çeken toplantı

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen toplantıda Cumhuriyet Mahallesi’nde üreticiler ile bir araya geldi...

ÇEVRE 02.11.2022, 17:20
Eskişehir'de dikkat çeken toplantı

Tepebaşı Belediyesi tarafından iklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturmak için yürütülen Tepebaşı İklim Sözcüleri Programında yer alan İklim Sözcüleri, Cumhuriyet Mahallesi’nde üreticiler ile bir araya geldi.

Tepebaşı Belediyesi iklim değişikliğine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirici etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda sürdürülen Tepebaşı İklim Sözcüleri Programı gönüllüleri, Cumhuriyet Mahallesi'nde üreticiler ile bir araya geldi. Buluşmada sözcüler, mahalle sakinlerine iklim değişikliği ve tarıma etkileri konusunda bilgiler aktardı. Yapılan bilgilendirme toplantısına Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Halil Yavuzel, Sulama Kooperatifi Başkanı Halil İbrahim Koyuncu ve mahalle sakinleri katıldı.

İklim Sözcüklerinden Ziraat Yüksek Mühendisi Zevaiddin Özcan, katılımcılara tarım konusunda yaptığı sunumunda iklim değişikliğinin tarıma olan etkisi kapsamında meydana gelen sıcak hava dalgaları, orman yangınları, kuraklık, şiddetli ve düzensiz yağışlar, fırtınalar, seller gibi konulara değindi. Özcan, iklim değişikliğinin önüne geçilmesi ve iklim değişikliğine uyum için toprak hazırlığından hasada kadar alınabilecek önlemler konusunda da üreticileri aydınlattı. Ayrıca sera gazı salımının nasıl azaltılacağı, iklimsel gelişmelere ve yeni tarım uygulamalarına nasıl uyum sağlanacağı konusunda da açıklamalar yapıldı. Tasarruflu su kullanımının özellikleri ve uygulanabilirliği başlıklarının da tartışıldığı toplantıda, üreticiler de merak ettikleri konuları uzmanlarına sorma imkanı buldu.

Toplantı sonunda Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Halil Yavuzel, Tepebaşı İklim Sözcüleri’ne teşekkür etti. Çiftçi bilgilendirme eğitimlerinin 7 Kasım Pazartesi günü saat 20.00’de Gündüzler Mahallesi’nde devam edeceği kaydedildi. Konu hakkında bilgi almak isteyen vatandaşların 0 (222) 211 40 00 – 3353 numaralı telefondan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkililerine ulaşabileceği belirtildi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@