banner208

Eskişehir'de güneş çarpması uyarısı

Eskişehir Çevre Derneği iklim krizinin etkileri ve güneş çarpması ile ilgili uyarılarda bulundu...

ÇEVRE 01.08.2023, 10:54
Eskişehir'de güneş çarpması uyarısı
banner209

Yaz aylarının gelmesi ve İklim Krizinin günümüzde daha hissedilir olması ile birlikte yüksek hava sıcaklıkları istenmeyen durumların yaşanmasına sebep olmaktadır.  Özellikle ani tansiyon dalgalanmaları,halsizlik,bitkinlik baş göstermeye başladığını gözlemlemekteyiz. Bu konuyla alakalı olarak vatandaşlarımızın yüksek sıcaklarından ve iklim krizinden olumsuz etkilendiğinin göstergesidir. Önlem alınmadığı takdirde senkop (bayılma) gibi durumlara maruz kalınabilecektir. 

Güneş çarpmalarında (Hiperterm) ne yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Bu gibi durumlarda önce baş bölgemizi koruyacak şapka ve açık renkli elbiseler giymek esas olacağı gibi bol sıvı tüketmek son derece önemlidir. 

Güneşten etkilenmiş birine ne yapmalıyız? Aşırı sıcaklardan etkilenen kişiyi serin havadar bir yere alarak, terli ise elbiseleri çıkartıp  kuru giysiler giydirilmesi ilk yapılacaklardandır. Etkilenen kişinin kusması yoksa soda ve karbonat alması vücudun dengelenmesi açısından önemlidir. 

Aşırı sıcak havalarda risk grubuna giren hamile bayanlar, çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin işlerini sabah veya akşam çok yüksek sıcaklık olmayan durumlarda halletmelerini önermekteyiz. Özellikle kalp-damar hastası kişilerin sıcağın etkisiyle yükselmekte ve konuyla alakalı M.İ dediğimiz kalp krizi geçirip hastaneye kaldırılmasına bazen ölüm vakası ile karşılaşılmaktadır. Bilindiği gibi 13 Haziran 1979 yılında ünlü sanatçı Ayhan Işık Bebek'teki evin balkonunda güneş çarpmasından beyin kanaması geçirerek hayata gözlerini yummuştur. Pakistan 25 Haziran 2023'te Güneş çarpmasından 22 kişi hayatını kaybetmiştir.

Eskişehir Çevre Derneği (ESÇEVDER) olarak İklim Krizinin daha fazla kendini hissettireceği günlere doğru gittiğimiz şu günlerde ağacımıza, ormanımıza, toprağımıza, suyumuza  sahip çıkmamızı bir kez daha hatırlatıyoruz.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@