Eskişehir'in iklim sözcüleri sahada!

Tepebaşı Belediyesi İklim Sözcüleri bu kez Çukurhisar Mahallesi’nde üreticiler ile bir araya geldi.

ÇEVRE 11.11.2022, 12:48
Eskişehir'in iklim sözcüleri sahada!

Tepebaşı Belediyesi tarafından iklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturmak için yürütülen Tepebaşı İklim Sözcüleri bu kez Çukurhisar Mahallesi’nde üreticiler ile bir araya geldi. Toplantıda üreticiler, iklim değişikliğinin tarıma etkileri hakkında bilgiler aldı.

Tepebaşı Belediyesi iklim değişikliğine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirici etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Tepebaşı İklim Sözcüleri programına katılan gönüllüler, Çukurhisar Mahallesi'nde üreticiler ile bir araya geldi. Buluşmada sözcüler, mahalle sakinlerine iklim değişikliği ve tarıma etkileri konusunda bilgiler aktardı. İklim sözcülerinden Ziraat Yüksek Mühendisi Zevaiddin Özcan, çiftçilere yaptığı sunumunda iklim değişikliğinin tarıma olan etkisi hakkında konuştu. Özcan iklim değişikliğinin tarıma olan etkisi kapsamında meydana gelen sıcak hava dalgaları, orman yangınları, kuraklık, şiddetli ve düzensiz yağışlar, fırtınalar, seller gibi konulara değinirken iklim değişikliğinin önüne geçilmesi ve iklim değişikliğine uyum için toprak hazırlığından hasada kadar alınabilecek önlemler konusunda da üreticileri aydınlattı. Ayrıca sera gazı salımının nasıl azaltılacağı, iklimsel gelişmelere ve yeni tarım uygulamalarına nasıl uyum sağlanacağı konusunda da açıklamalar yapıldı. Tasarruflu su kullanımının özellikleri ve uygulanabilirliği başlıklarının da tartışıldığı toplantıda, üreticiler de merak ettikleri konuları uzmanlarına sorma imkanı buldu. Bilgilendirme toplantısına Çukurhisar Yeni Mahalle Muhtarı Fatih Ay ve Çukurhisar Hisar Mahalle Muhtarı Mustafa Omiş de katılarak İklim Sözcülerine teşekkür etti.

Çiftçi bilgilendirme eğitimlerinin 16 Kasım Çarşamba günü saat 19.30’da Keskin Mahallesi’nde bulunan Keskin Deneyimli Kafe’de, 17 Kasım Perşembe günü saat 19.15’te Yakakayı Mahallesi ve aynı gün saat 20.30’da Kızılcaören Mahallesi’nde köy kahvehanelerinde devam edeceği kaydedildi. Eğitimler hakkında bilgi almak isteyen vatandaşların 0 (222) 211 40 00 – 3353 numaralı telefondan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkililerine ulaşabileceği belirtildi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@