Eskişehir Kent Konseyi zehir barajına karşı çıktı

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Kaymaz Mahallesindeki atık barajı projesi için hazırlanan ÇED Raporuna  ilişkin açıklamalarda bulundu.

ÇEVRE 20.06.2023, 09:56
Eskişehir Kent Konseyi zehir barajına karşı çıktı

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Kaymaz Mahallesindeki Koza Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan, "Kaymaz Altın ve Gümüş Madeni Üçüncü Kapasite Artışı İle İlave Maden Atık Depolama Tesisi " projesi için hazırlanan ÇED Raporuna  ilişkin açıklamalarda bulundu.

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verdi:

"Kaymaz Mahallemizde Koza Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından "Kaymaz Altın ve Gümüş Madeni Üçüncü Kapasite Artışı İle İlave Maden Atık Depolama Tesisi projesi kapsamındakurulması planlanan, kirletici vasfı yüksek olması nedeni ile çok büyük tehlike arz edecek atık depolama alanının yaratacağı hava, su, toprak kirliliği ve kümülatif etkileri ile birlikte oluşacak çevre kirliliği, kentimizin çevre sağlığını ve hemşehrilerimizin sağlığını tehdit edecektir.

Kaymaz mahallemizdeki bu Siyanür havuzlarıolası bir kazada veya deprem gibi afetlerde zarar görmesi halinde sızıntı yaparak şehrimizin toprağını ve yeraltı sularını zehirleme potansiyeline sahiptirler.

Bu tesiste işleneceği belirtilen 2.700.000 ton cevherin Çanakkale, Karapınar’da yer alan Koza Altın İşletmelerine ait Altın ve Gümüş Madeninden taşınacağı belirtilmektedir. Çanakkale’deki  maden projesinin bile ÇED Raporu henüz sonuçlanmamışken ve ayrıca Çanakkale’deki  maden projesinin ÇED raporu hakkında Çanakkale 1. İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilmişken, şehrimizde bu projenin gerçekleştirilmesini istemek akla uygun değildir.

Kaymaz Mahallemizde geçtiğimiz yıl Nisan ayında yapılan ve bizlerinde katılarak itirazlarımızı söylediğimizbu projenin ÇED Halkın Katılımı Toplantısında, yöre halkımız da Koza Altın ve Gümüş Madeninin faaliyetleri sonucu ağaçlarının kuruduğunu, mera alanlarının yok olması sebebiyle hayvancılık yapamadıklarını, içme ve kullanma sularının azaldığını, kanser vakalarının arttığını, ifade ederek tüm bu nedenlerle projenin gerçekleşmesini istemediklerini bildirmişlerdir.

Eskişehir Kent Konseyi olarak bizlerdeKaymaz Altın ve Gümüş Madeni Üçüncü Kapasite Artışı İle İlave Maden Atık Depolama Tesisi projesinin hayata geçirilmesine yönelik tüm işlemlere ve ÇED raporuna karşı olduğumuzu ve konunun takipçisi olacağımızı daha önce olduğu gibi bir kez daha ifade ediyoruz."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@