Eskişehir'de çocuklar izciliği ve iklimi öğreniyor

Tepebaşı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen İklim İzcileri programına katılan çocuklar izciliği ve doğayı öğrenmeye devam ediyor...

ÇEVRE 03.04.2023, 16:12 03.04.2023, 16:54
Eskişehir'de çocuklar izciliği ve iklimi öğreniyor

Tepebaşı Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Tepebaşı İklim Sözcüleri Programı kapsamında, çocuklara doğa-çevre ve iklim değişikliği bilinci aşılamak amacıyla başlatılan “İklim İzcileri” programı sürüyor.

Çocuklarda özgüven, sorumluluk duygusu, liderlik, takım çalışması gibi becerilerin geliştirilmesinin hedeflendiği programda, izcilik eğitimi de veriliyor. Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda düzenlenen eğitimde Mart ayı çalışmaları dolu dolu geçti. Mart ayı çalışmaları kapsamında ayrıca her oba kumaş ve keçeleri keserek, kendi obalarına ait hayvanın görselini bayraklarına dikerek, ortak bir şekilde oba bayraklarını yaptı. Tepebaşı İklim İzcileri Tepebaşı Belediyesi Su kurusu Atölyesine götürüldü. Şubat ayında işledikleri geri dönüşüm konusunu yerinde deneyimlemek amacıyla, kağıtların geri dönüşümünün gerçekleştiği atölyede obalara ayrılarak uygulamalı olarak atık kağıtlardan yeni kağıtlarını yaptı. İzcilik ile alakalı slaytlar da izletilirken, izcilik şarkıları söylendi ve açık alanda izcilik oyunları ve geleneksel oyunlar oynatıldı. İzcilik Marşı’nın da okunduğu etkinliklerde Tepebaşı İklim Sözcüsü de olan izci lideri Mehmet Nihat Telkes’in verdiği eğitimde çocuklar, farklı oyunlar oynanarak ekip olma, güven duyma gibi davranışları kavradı.

Temel izcilik çalışmaları ile ekip bilincinin kazandırılması ve çocukların yeteneklerini keşfetmek, geliştirmek, geziler ve kamplar ile çocukların yaşayarak öğrenmesini sağlamak da programın amaçları arasında yer alıyor. Program kapsamında Tepebaşı İklim Sözcüleri önderliğinde düzenlenen iklim ve enerji çalışmaları, iklim ve çevre ile ilgili önemli gün ve haftalara katılım, iklim ve çevre ile ilgili eğitim, proje çalışmaları ve sergiler, dijital bağımlılığı azaltmak amacı ile doğa ile iç içe sosyal ve etkili iletişim atölyeleri gerçekleştiriliyor.

Aktiviteler Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda

Yarışmalar ve oyunlar ile bedensel, ruhsal aktiviteler düzenlenecek olan program kapsamında, her ayın ilk 2 pazar günü izcilik, son 2 pazar günü ise iklim ve çevreye yönelik eğitimler, atölyeler, teknik geziler gerçekleştirilecek.

10-15 yaş aralığında yaklaşık 30 öğrencinin yer aldığı program Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda başladı. Etkinlikte, Tepebaşı Belediyesi rekreasyon birimi de katılımcı çocuklar için keyifli aktiviteler gerçekleştirdi. Hava durumuna göre uygulamalı kamplar da Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı'nda ya da doğayla iç içe başka alanlarda da yapılabilecek.

Konu hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, 0 (222) 211 40 00 / 3351 - 3353 numaralı telefonlardan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkililerine ulaşabiliyor.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
.
banner350

Gelişmelerden Haberdar Olun

@