İklim Sözcüleri bu kez Gündüzler’de bilgilendirdi!

Tepebaşı Belediyesi İklim Sözcüleri bu kez Gündüzler Mahallesi’nde üreticiler ile bir araya geldi.

ÇEVRE 08.11.2022, 16:59 08.11.2022, 17:02
İklim Sözcüleri bu kez Gündüzler’de bilgilendirdi!

Tepebaşı Belediyesi tarafından iklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturmak için yürütülen Tepebaşı İklim Sözcüleri bu kez Gündüzler Mahallesi’nde üreticiler ile bir araya geldi. Toplantıda üreticiler, iklim değişikliğinin tarıma etkileri hakkında bilgiler aldı.

Tepebaşı Belediyesi iklim değişikliğine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirici etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Tepebaşı İklim Sözcüleri programına katılan gönüllüler, bu kez Gündüzler Mahallesi'nde üreticiler ile bir araya geldi. Buluşmada sözcüler, mahalle sakinlerine iklim değişikliği ve tarıma etkileri konusunda bilgiler aktardı. İklim sözcülerinden Ziraat Yüksek Mühendisi Zevaiddin Özcan, çiftçilere yaptığı sunumunda iklim değişikliğinin tarıma olan etkisi hakkında konuştu. Özcan iklim değişikliğinin tarıma olan etkisi kapsamında meydana gelen sıcak hava dalgaları, orman yangınları, kuraklık, şiddetli ve düzensiz yağışlar, fırtınalar, seller gibi konulara değinirken iklim değişikliğinin önüne geçilmesi ve iklim değişikliğine uyum için toprak hazırlığından hasada kadar alınabilecek önlemler konusunda da üreticileri aydınlattı. Ayrıca sera gazı salımının nasıl azaltılacağı, iklimsel gelişmelere ve yeni tarım uygulamalarına nasıl uyum sağlanacağı konusunda da açıklamalar yapıldı. Tasarruflu su kullanımının özellikleri ve uygulanabilirliği başlıklarının da tartışıldığı toplantıda, üreticiler de merak ettikleri konuları uzmanlarına sorma imkanı buldu. Bilgilendirme toplantısına üreticilerin yanı sıra Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu, Gündüzler Mahalle Muhtarı Selim kurnaz, Sulama Kooperatifi yetkilileri katıldı. Muhtar Kurnaz, İklim Sözcülerine verdikleri bilgiler için teşekkür etti.

Çiftçi bilgilendirme eğitimlerinin 9 Kasım Çarşamba günü saat 20.00’de Çukurhisar Mahallesi Park Kıraathanesi’nde devam edeceği kaydedildi. Konu hakkında bilgi almak isteyen vatandaşların 0 (222) 211 40 00 – 3353 numaralı telefondan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkililerine ulaşabileceği belirtildi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner343

Gelişmelerden Haberdar Olun

@