banner208

Mühendislerden koronavirüs uyarısı!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Nezihe Hancıoğlu, Covid-19 ile ilgili uyarılarda bulundu.

COVİD-19 22.07.2022, 18:22 22.07.2022, 18:30
Mühendislerden koronavirüs uyarısı!
banner209

Hancıoğlu, şunlara değindi: 

"Covid 19 pandemi döneminden normalleşmeye başladığımız bu zamanlarda vaka artışları maalesef hız kazanmıştır. Pandemi döneminde söylediğimiz gibi kapalı alanlarda temiz hava uygulaması sağlanmalıdır. 

Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve AVM’ ler gibi özellikle yaz aylarında çok fazla insan trafiğinin bulunduğu kapalı mekanların havalandırma sistemlerinin yeninden gözden geçirilmesi gerekmektedir. % 100 taze hava ile ortam havalandırması sağlanmalıdır. Havalandırma sistemlerinin gerekli bakım ve kontrolleri periyodik olarak yapılmalı ve kayıt altına alınmalıdır. 

Hepa/Ulpa Filitreleri ve tavanı yüksek olmayan mağaza, vb. gibi mekânlarda iç havayla çalışan bütün klima cihazları (Rooftop-Fancoil-VRF, Heat Pump, vb.) çalıştırılmamalıdır. AVM girişlerinde hava perdeleri çalışıyorsa kapatılmalıdır. Tuvaletlerin egzos fanlarının 24 saat çalıştırılması ve kapılarının açık bırakılmamasına dikkat edilmeli, varsa yer süzgeçlerinin susuz kalmaması sağlanmalı, lavabo, klozet armatürleri sensörlü değilse değiştirilmeli, havalı el kurulama cihazları sökülerek kullan-at kağıt peçete kullanımına geçilmeli ve deterjan ihtiyacı sürekli olarak karşılanmalıdır. Yaz sezonu için klima sistemlerinin bakım dönemi olması nedeniyle filtrelerin değiştirilmesi ve cihaz bakımlarının yapılması gerekir. VRV, VRF vb. gibi sistemlerle ilgili bu işlemler yapılırken standartlara uygun kişisel koruyucu donanım (elbise, maske, eldiven, gözlük, vb.) kullanılmalıdır. Mevcut filtrelerin Corona virüsü engellemesinin mümkün olmadığı ve virüsü tutabilecek Hepa veya Ulpa Filtrelerin sistem sonuna takılmasının teknik ve ekonomik olarak mümkün olmayacağı göz önüne alınarak EN779/2002 ve 2012 Standartları yerine geçen ISO16890/2016 Filtre Standartına uygun filtre sistemiyle değiştirilmesi, virüsü % 100 önlemese de faydalı olacaktır. HVAC bakım personeli, filtreleri standart güvenlik prosedürlerine uygun olarak özellikle egzoz hava filtrelerini değiştirdiğinde risk altında olabilir. Filtreler, sistem kapalıyken standartlara uygun kişisel koruyucu donanım kullanarak değiştirilmeli ve sökülen filtreler için biyolojik atık kuralı uygulanmalıdır. Bu tadilat ve bakımların yapılıp yapılmadığının acilen denetlenmesi ve eğer yapılmadıysa AVM’ler de ivedilikle yapılmalıdır. 

Vaka sayılarındaki artışların önüne geçebilmek için özellikle toplu olarak bulunulan yerlerde fiziki mesafe ve temasa dikkat edilmelidir. Normalleşme süreci birlikte başlayan birlikteliklerimizin devam edebilmesi için bireysel olarak da önlemler almalı ve dikkat edilmelidir." 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
30
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@