banner208

Anadolu Üniversitesi'nde metaverse konuşuldu

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin 40. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Webinar serisinin üçüncüsünde metaverse konusu ele alındı.

EĞİTİM 05.07.2022, 14:23
Anadolu Üniversitesi'nde metaverse konuşuldu
banner209

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin 40. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen webinar serisinin üçüncüsü, açık ve uzaktan öğrenme alanında dünyaca ünlü isimlerden Prof. Ramesh Sharma ile 28 Haziran Salı günü gerçekleştirildi. Son dönemin ilgi çeken konularından “metaverse” kavramının ele alındığı webinarın moderatörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Kesim yaparken, Prof. Sharma, metaverse kavramının tarihine, beraberinde getirdiği fırsatlara ve yarattığı endişelere değinirken bu yeniliğin eğitimde ne tür değişikliklere neden olabileceği hakkında bilgi verdi. 

Metaverse kavramının yeni ortaya çıkan bir kavram olmadığını belirten Prof. Sharma, ilk örneklerinden birinin 1992 yılında Neal Stephenson tarafından kaleme alınan “Snow Crash” adlı romanında görülebileceğini belirtti. Sunumuna metaverse kavramıyla ilişkilendirilen sanal dünyanın tanımı, tarihi, eğitim ve sosyal hayattaki örnek uygulamalarıyla devam eden Prof. Sharma, metaverse gibi sanal dünya uygulamalarının öğrenenlerin gelişmiş öğrenme içerikleri ile etkileşime geçerek öğrenme etkinliğinin aktif katılımcısı olmalarına yardımcı olduğunu vurguladı. Prof. Sharma ayrıca bu tür sanal deneyimlerin gerçek hayatta uygulanması zor ya da pahalı deneyleri gerçekleştirmede kolaylık sağladığını belirterek öğrenenlerin özgüvenini arttırdığını, gözlemsel ve gelişen durumlara uyum sağlama becerilerini geliştirdiğini ifade etti. 

Metaverse gibi sanal uygulamaların zayıf öğrenme tasarımları ya da senaryolarıyla istenen amaca ulaşamayacağına işaret eden Prof. Sharma, başarılı sanal uygulamaların özellikle problem çözme ve çevreyle etkileşime geçerek öğrenenlerin fikirleri keşfettiği, yorumladığı ve yapılandırdığı bilişsel ve sosyal yapılandırmacı yaklaşımları benimsediğine dikkat çekti. Webinarda ayrıca metaverse kavramı ile ilişkilendirilebilecek blok zinciri tabanlı sanal dünya projeleri, sanal, artırılmış, genişletilmiş gerçeklik uygulamaları, yapay zekâ, dijital ikiz gibi birçok farklı kavrama da değinilirken günümüzde metaverse kullanımının sınırlılıkları, farklı sektörlere etkisi ve eğitimdeki yansımaları tartışıldı. Webinar sonunda Prof. Sharma, katılımcılardan gelen soruları yanıtlayarak sunumunu tamamladı. 

Prof. Ramesh Sharma Kimdir? 

Hindistan, Delhi’de bulunan Ambedkar Üniversitesi’nde öğretim tasarımı dersleri veren Prof. Dr. Ramesh Sharma açık ve uzaktan öğrenme ve teknoloji destekli öğrenme konularında uzmandır. 2003 yılından bu yana Asya Uzaktan Eğitim Dergisi'nin (Asian Journal of Distance Education-AsianJDE) editörlüğünü yapan Prof. Sharma açık ve uzaktan eğitim alanında SSCI ve Scopus tarafından taranan dergiler de dahil olmak üzere diğer birçok hakemli dergide hakem, editör ve yayın danışma kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Eğitim teknolojisi, eğitim multimedyası ve e-öğrenme üzerine çeşitli kitap ve araştırma makalelerinin yazarı/editörü olan Prof. Sharma, Açık Eğitim Kaynaklarını (OER) teşvik eden bir uygulayıcıdır. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
30
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@