banner208

Anadolu Üniversitesi Prowide Projesini konuşuyor

Anadolu Üniversitesi'nde çevrimiçi eğitim ve çevrimiçi eğitimde ölçme ile değerlendirmenin geleceği tartışıldı...

EĞİTİM 23.05.2023, 11:45
Anadolu Üniversitesi Prowide Projesini konuşuyor
banner209

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında desteklenen ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğretim üyelerinin ortak olduğu “PROWIDE: Çevrimiçi Gözetimli Sınav Yöneticisi -Yükseköğretim Kurumlarında Dijital Dönüşümü Desteklemek için İleri Düzey Eğitim Programı” başlıklı proje kapsamında Anadolu Üniversitesinde gerçekleştirilen seminerde çevrimiçi eğitimin ve çevrimiçi eğitimde ölçme-değerlendirmenin geleceği tartışıldı. Hibrit bir yapıda çevrimiçi ve yüz yüze katılımcılarla gerçekleştirilen seminerde ulusal ve uluslararası 33 farklı kurumdan 75 katılımcı yer aldı. 

Seminerde, çevrimiçi eğitimin ve bu eğitim türünde öğrenci performansı ile başarısının ölçme-değerlendirmesine yönelik eğilimler ve gelecek tahminleri tartışılarak, yükseköğretim kurumlarının artık bünyelerinde bir “Çevrimiçi Ölçme-Değerlendirme ve Gözetimli Sınav Uzmanı” istihdam etmeleri gerektiği üzerinde duruldu. Ayrıca, proje kapsamında geliştirilen, bu tür bir uzmanın sahip olması gereken yeterlikler, bu yeterlikleri kazandırmaya yönelik hazırlanan çevrimiçi eğitim ve bu eğitimin 4 farklı ülkede uygulanmasına yönelik elde edilen deneyimler de paylaşılarak katılımcıların görüş ve önerilerine sunuldu. Katılımcılar, yapılan sunumların ve sonrasındaki gerçekleşen tartışmaların, etkileşimlerin kalitesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

PROWIDE Projesi’nin kapanış toplantısı da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda proje süreçleri gözden geçirilerek projenin etkisinin artırılması ve sürdürülebilirliği hakkında stratejiler tartışıldı. 

PROWIDE PROJESİ NEDİR?

PROWIDE Projesinin temel savı, yükseköğretim kurumlarında Çevrimiçi Ölçme-Değerlendirme ve Gözetimli Sınav Yöneticisi adlı yeni bir uzmanlık alanının olması gerektiğidir. Proje ortaklığı, koordinatör kurum olan Fachhochschule des Mittelstands (Almanya), Liepaja Üniversitesi (Letonya), Università Telematica Internazionale – UNINETTUNO (İtalya) ve Anadolu Üniversitesi olmak üzere dört yükseköğretim kurumundan ve yazılım alanında faaliyet gösteren Proctorio GmbH (Almanya) şirketinden oluşmaktadır. Projeyle ilgili ayrıntılı bilgilere https://www.proctoring-manager.eu/ adresinden ulaşılabilir.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@