ESTÜ 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Eskişehir Teknik Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni, 25 Ekim Çarşamba günü ESTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Kongre Salonunda gerçekleştirildi.

EĞİTİM 26.10.2023, 11:28 26.10.2023, 11:45
ESTÜ 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Eskişehir Teknik Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni 25 Ekim Çarşamba günü ESTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Kongre Salonunda gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan tören, ESTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Kongre Salonunda Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Açılış törenine ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Sayın Adnan ÖZCAN, ESTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Yunus ÖZDEMİR, Prof. Dr. Sayın Onur KAYA, Genel Sekreter Sayın Cengiz KAÇAL, ESTÜ Senato Üyeleri, öğretim elemanları, idari çalışanlar ve öğrenciler katıldı.

ÖZCAN: “Hayatını kaybeden öğrencimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.”

Törenin açılışında konuşan ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Adnan ÖZCAN, 21 Ekim Cumartesi günü yaşanan elim olay sonucu hayatını kaybeden ESTÜ öğrencisi S.N. REİS için Allah’tan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı dileyerek, “Akademik açılış törenimizi, oryantasyon etkinliğimize benzer görkemli bir şekilde yapmayı planlıyorduk maalesef 21 Ekim Cumartesi günü yaşanan elim olay sonucu S.N. REİS isimli öğrencimizi kaybetmenin derin üzüntüsü sebebiyle geniş kapsamlı organize etmeye çalıştığımız bu töreni olabildiğince sadeleştirdik. Hayatını kaybeden öğrencimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.” dedi.

ÖZCAN: ESTÜ 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında 10’uncu sıraya yükseldi

Prof. Dr. Adnan ÖZCAN, ESTÜ’nün ülkemizin en iyi üniversitelerden biri olduğunu hatırlatarak, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Sıralamasında Üniversitemiz 22. sırada yer almakta; buna ek olarak ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan 2023-2024 URAP Türkiye Sıralamasında Üniversitemiz; değerlendirmeye alınan tüm üniversitelerin genel sıralamasında 183 üniversite arasında 66. sıradayken bu yıl 188 üniversite arasında 47. sıraya, devlet üniversiteleri sıralamasında 121 üniversite arasında 53. sıradan bu yıl 123 üniversite arasında 39. sıraya, tıp fakültesi olmayan 96 üniversite arasında 16. sıradayken bu yıl 101 Üniversite arasında 11. sıraya, 2000 yılından sonra kurulan 112 üniversite arasında ise 17. sıradayken bu yıl 117 üniversite arasında 10. sıraya yükselmiştir. Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak kendimizi; öğrenme çıktılarına dayalı öğrenci merkezli eğitim veren ve araştırma odaklı bir Üniversite olarak tanımlıyoruz. 26 Lisans Programımızın 17’sinin hali hazırda akredite olduğunu gururla paylaşmak isterim.” dedi.

ESTÜ teknoloji takımları her geçen gün başarılarına yenilerini ekliyor

ESTÜ teknoloji takımlarının ulusal ve uluslararası organizasyonlarda elde ettiği derecelerle her geçen gün başarı çıtasını yükselttiğine vurgu yapan Prof. Dr. ÖZCAN, “TEKNOFEST etkinliklerinde geçtiğimiz yıl ESTÜ İHA takımımız Savaşan İHA kategorisinde Türkiye birincisi olmuştu. Bu yıl da Üniversitemiz öğrenci takımlarından ESTÜ Solar Team Takımı, TEKNOFEST 2023 kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Efficiency Challenge – Elektrikli Araç Yarışması, Elektromobil kategorisinde büyük bir başarıya imza atarak Türkiye ikinciliğini elde etti. ESTÜ Hidroana Takımı ise TEKNOFEST 2023 kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Efficiency Challenge – Hidromobil (Hidrojen yakıtlı araçlar) kategorisinde Türkiye ikincisi oldu ve ayrıca ‘Kurul Özel Ödülü’ne de layık görüldü. ESTÜ Hidroana Ekibi, “Midas” adlı hidrojen enerjili aracıyla Fransa’da düzenlenen Shell Eco Marathon Europe yarışında geçtiğimiz yıl Avrupa üçüncüsü, bu yıl da Avrupa dördüncüsü oldu. Bu yılki yarışmada 1 metreküp yakıtla 440 km yol yaparak kendi rekorunu kıran ve kendi kategorisinde pisti tamamlamayı başaran tek Türk takımı oldu.” diye konuştu.

ESTÜ, TÜBİTAK yüksek teknoloji projelerinde yer almaya devam ediyor

Prof. Dr. ÖZCAN, ESTÜ’nün TÜBİTAK projelerinde elde ettiği başarıları tek tek sıralayarak TÜBİTAK 2209 projelerinde 121 ESTÜ projesinin kabul aldığına, ayrıca TÜBİTAK 1004 Yüksek Teknoloji Platformları programının bu yıl açıklanan ikinci çağrısı kapsamında desteklenen 12 platformdan ikisinde ESTÜ’nün yürütücü kuruluş olarak yer almaya hak kazandığına vurgu yaptı.

ESTÜ, YÖK Tarafından Seramik ve Kompozit Malzemeler Öncelikli Alanında Uzmanlaşan Üniversite Seçildi

Prof. Dr. Adnan ÖZCAN, Yükseköğretim Kurulu tarafından verilen ve yeni teşvik sistemi olan "Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi" kapsamında, 15 bilim alanında, 25 devlet ve vakıf üniversitesinin ilgili bölüm veya programına, YÖK tarafından öncelikli alan misyonu verilmesinin kararlaştırıldığı listeye Eskişehir Teknik Üniversitesinin “Seramik ve Kompozit Malzemeler” alanında uzmanlaşan Üniversite olarak girdiğini belirtti.

ORUÇ: Türkiye İklim Değişikliğinden En Fazla etkilenen Ülkeler Arasında yer alıyor

Öğrenciler adına söz alan İklim Elçisi Sayın İlayda ORUÇ da yaptığı konuşmada Türkiye’nin iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkelerden biri olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemiz de küresel iklim değişikliği mücadelesi kapsamında ulusal katkıları güçlendirmek için 2021 yılının ikinci yarısında Paris Anlaşması’na taraf olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon hedefini ve yeşil kalkınma politikasını ilan etmiştir. Akabinde İklim Değişikliği Başkanlığı kurulmuştur. Bu doğrultuda mücadelenin tüm paydaşlar tarafından benimsenmesi gereklidir.” dedi.

İlk Ders Seramik ve Kompozit Malzemeler Öncelikli Alanından Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın DOĞAN’dan

Açılış konuşmalarının ardından 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı ilk dersini ESTÜ Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Seramik ve Kompozit Malzemeler Öncelikli Alanından Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sayın Aydın DOĞAN verdi. Prof. Dr. DOĞAN, “Malzeme Mühendisliği ve Değerler” başlıklı ilk derste ESTÜ’nün YÖK tarafından “Seramik ve Kompozit Malzemeler” alanında “Uzmanlaşan Üniversite” olarak seçildiğini hatırlattı.

ESTÜ Savunma Sanayine Malzeme Desteği Sağlıyor

Eskişehir Teknik Üniversitesinin Malzeme Mühendisliği alanında yaptığı çalışmalara değinen Prof. Dr. DOĞAN, ESTÜ’nün milli savunma sanayine nitelikli malzeme desteği sağladığına vurgu yaptı. ASELSAN ve ROKETSAN gibi yerli savunma şirketleri ile iş birliği içerisinde olduğunu belirten DOĞAN, ESTÜ’nün bu iş birlikleri kapsamında milli savunma sanayine nitelikli malzemeler kazandırdığını dile getirdi. ESTÜ’nün su altı sistemleri alanında da Türkiye’nin en büyük Ar-Ge birimine sahip olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Aydın DOĞAN, faaliyet gösteren firmaların ürettiği malzemelerin Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Akustik Sistemlerine önemli katkılar sunduğunun altını çizdi.

ESTÜ 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni, Akademik Başarı Ödüllerinin takdiminin ardından sona erdi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@