Genel yetenek branş öğretmenleri mağduriyet yaşıyor

MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, genel yetenek branş dersleri için de destekleme ve yetiştirme kursları açılması için harekete geçti. 

EĞİTİM 04.10.2022, 15:01
Genel yetenek branş öğretmenleri mağduriyet yaşıyor

TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 6, 7, 8, 10, 11 ve 12’inci sınıf düzeyindeki öğrencilere Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) açıldığını belirten Milletvekili Sazak, “DYK kurslarında genel olarak Türkçe, İngilizce, matematik, fizik, kimya, tarih ve edebiyat gibi temel derslerde kurs açılırken müzik, beden eğitimi ve görsel sanatlar gibi genel yetenek derslerinde kurs açılmamaktadır” dedi. 

Bu durumun aynı zamanda genel yetenek branş öğretmenlerinin hem maaş hem de hizmet puanı konusunda mağduriyet yaşadığının altını çizen MHP’li Sazak, “temel derslerdeki başarılı öğrenciler kadar kültür, sanat ve spor branşlarındaki başarılı öğrenciler de desteklenmeli ve önemsenmelidir” ifadelerini kullandı. 

Bu bağlamda MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e şu soruları yöneltti; 

  • Genel yetenek branş derslerin (müzik, beden eğitim, görsel sanatlar vb.) DYK kursu açılmamasının sebebi nedir? 
  • Yetenekli olan öğrencileri keşfetmek ve yetenek sınavı ile öğrenci alan lise ve üniversitelere girebilmelerini sağlamak amacıyla özellikle müzik, beden eğitim ve görsel sanatlar derslerinde de destekleme ve yetiştirme kursları açılmasını sağlayacak yeni bir düzenleme planlanmakta mıdır? 
  • DYK ve egzersiz ücret farkının ortadan kalkmasına yönelik bir çalışma planlanmakta mıdır? 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@