banner208

İletişim Bilimleri Fakültesi dikkat çekiyor!

Anadolu Üniversitesinin en çok tercih edilen başarılı Fakültelerinden birini, geçmişi 1972 yılına dayanan ve bugünkü ismini 1992 yılında almış olan;  kurulduğu ilk günden bu yana eğitim- öğretim ve akademik faaliyetlerine hem ulusal hem de uluslararası bir marka olarak devam eden İletişim Bilimleri Fakültesi (İBF) oluşturuyor.

EĞİTİM 15.07.2023, 13:04 15.07.2023, 13:07
İletişim Bilimleri Fakültesi dikkat çekiyor!
banner209

Anadolu Üniversitesinin en çok tercih edilen başarılı Fakültelerinden birini, geçmişi 1972 yılına dayanan ve bugünkü ismini 1992 yılında almış olan;  kurulduğu ilk günden bu yana eğitim- öğretim ve akademik faaliyetlerine hem ulusal hem de uluslararası bir marka olarak devam eden İletişim Bilimleri Fakültesi (İBF) oluşturuyor. Şimdilerde medya sektörüne adını altın harflerle yazdıran pek çok gazeteci, yazar, yönetmen, yapımcı, reklamcı ve dahası Anadolu Üniversitesi İBF’nin öğrencisi olarak başarılı işler üretiyor. Türkiye’deki 71 İletişim Fakültesi içerisinde başarısı ile her daim ilk üç kurumun içerisinde olan Anadolu Üniversitesi İBF, dünya sıralamasında da önemli okulların arasında olmanın gururunu yaşıyor. “İletişim Bilimleri” adını taşıyan tek Fakülte olma özelliğini de taşıyan kurum, öğrencilerine sunduğu eğitim olanaklarıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Değişen çağa ayak uyduran yetkin akademik kadrosu ile sürekli gelişim sağlayan İletişim Bilimleri Fakültesi’ne emek veren öğretim üyelerinin başında ise Fakülte Dekanı Prof. Dr. Bülend Aydın Ertekin, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. İzlem Vural ve Doç. Dr. Sevil Bayçu yer alıyor.

Tüm bölümleriyle ve öğretim üyeleriyle öncü bir Fakülte

Yarım asıra yakın tarihi ile hem Dünya’da hem de Türkiye’de “İletişim” eğitiminin öncüsü bir kurum olan İBF; bir yılı hazırlık olmak üzere toplamda 5 yıl süren yüzde 30 İngilizce eğitim veren Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü, Sinema ve Televizyon Bölümü, İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü, Gazetecilik Bölümü ile medyanın her alanına nitelikli eleman yetiştiriyor. Bölümlerde ayrıca çeşitli kültürel değişim programları tarafından sunulan öğrenci ve öğretim elemanı değişim programını da aktif bir şekilde kullanıyor. Bu kapsamda dünyanın birçok üniversitesi ile yapılmış ikili anlaşmalar sayesinde öğrencilerine yurtdışında eğitim görme imkânı da sunuluyor. Aynı zamanda, bölüm öğretim elemanlarınca, üniversite, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği fonlu çeşitli bilimsel araştırma projeleri yürütülüyor.

Disiplinlerarası bir yaklaşımla dolu dolu bir eğitim

İletişim Bilimleri Fakültesi; Sosyoloji, Psikoloji, Sosyal Psikoloji, Sanat Tarihi, Estetik, Uluslararası İletişim, İşletme Yönetimi, Kamu Yönetimi, Siyasal İletişim, Felsefe, Hukuk, Siyaset Bilimi, Girişimcilik gibi disiplinlerle bağlantılı zengin ders içerikleriyle eğitim sunuyor. Bu kapsamda öğrencilere teorik öğrenimlerinin yanı sıra, derste öğrendiklerini pratiğe dökebilecekleri ve uygulama yapabilecekleri birçok olanak sunuluyor. Öğrenci stüdyoları, fotoğraf stüdyoları, karanlık oda, kurgu odaları gibi alanlarda Fakültenin sağladığı teknik ekipmanlarla öğrenciler pratik uygulamalarını yapabiliyor.

Fakültede belli dönemlerde öğrencilerin katılımı ile pek çok atölye gerçekleştiriliyor.  2022 yılı bahar dönemi itibarıyla devam etmekte olan Kamera Atölyesi, Uygulamalı Aydınlatma Teknikleri Atölyesi, Kurgu Atölyesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Atölyesi, Gazete ve Dergi Dijital Mizanpaj ve Basım Atölyesi, Temel Ses ve Kayıt Teknikleri Atölyesi, Sunuculuk ve Etkili Konuşma Atölyesi bir dönem boyunca sürmekte olan atölyelerdir. Bunlara ek olarak değişim gösteren, sektörden profesyonellerin de katıldığı birçok farklı atölye Fakülte bünyesinde gerçekleştiriliyor.

Uluslararası düzeyde teknik ekipman ve olanaklar

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi, öğrencilerine teknik ve kültürel bağlamda alt yapısı ile birçok imkan sağlamaktadır. Şener Şen Kültür Merkezi, iki Macintosh ve iki PC olmak üzere dört bilgisayar laboratuvarı, sanal gerçeklik stüdyosu, yeşil perde stüdyosu, “eye tracking” laboratuvarı, uygulama atölyeleri, radyo stüdyosu, dijital fotoğraf stüdyosu, “obscura camera” odası, karanlık oda, fotoğraf stüdyosu, ışık-aydınlatma dersliği, 16 kurgu odası, yeşil perdeli haber stüdyosu,  grafik tasarım odası, ses stüdyosu, çalışmalarda kullanmak üzere Fakültenin öğrencilerine sağladığı fotoğraf makineleri ve kameralar, öğrencilerin istedikleri zaman yararlanabilecekleri teknik olanakları oluşturuyor.

Yayınlarını Fakülteden sürdürmekte olan Anadolu Üniversitesi Radyosu Radyo A’da, öğrenciler aktif olarak görev alıyor. Bununla birlikte öğrenciler, yarı zamanlı öğrenci-işçi olarak, ders programlarına uygun şekilde belirlenen gün ve saatlerde Fakültenin çeşitli birimlerinde görev alarak ek gelir elde edebiliyor.

Ulusal ve uluslararası ödüllerle dolu başarılar

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi, öğrencilerini akademik bilginin yanında öğrendiklerini uygulamaya yansıtmaları konusunda da destekliyor. Bu bağlamda, öğrenciler, iletişim alanındaki birçok yarışmaya katılma fırsatına sahip oluyor ve birçok yarışmadan da ödüllerle dönüyor. Bugüne kadar öğrencilerin ödülle döndüğü yarışmalardan birkaçını ise “Uluslararası Reklamcılar Derneği (IAA) Üniversitelerarası Reklam Yarışması, TRT Geleceğin İletişimcileri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması, Altın Koza Film Festivali, TÜHİD, Rekatlon Reklamcılık Yarışması, Just Marketing Pazarlama ve Reklam Kampanyası Yarışması, Adventure Reklamcılık Yarışması oluşturuyor. Bunun yanı sıra İBF öğrencileri mezun olduktan sonra da Fakültelerini gururlandırmaya devam ediyor. Golden Drum, SİYAD, Kristal Elma, TÜHİD, Felis de yine mezunların başarı kazandığı yarışmalar arasında yer alıyor.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@