Prof. Dr. Burhan Sayılır’dan ‘Sarıkamış Destanı’ konulu konferans

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Sayılır ‘Sarıkamış Destanı’ konulu konferans verdi.

EĞİTİM 27.12.2023, 12:26 27.12.2023, 12:54
Prof. Dr. Burhan Sayılır’dan ‘Sarıkamış Destanı’ konulu konferans

Prof. Dr. Burhan Sayılır, Eskişehir Kızılma Turan Derneği’ndeki konferansında, 109’uncu yılında Sarıkamış harekâtı ile ilgili bilgileri tazelemek ve şehitlerimizi anmak istediklerini belirtti. 22 Aralık 1914’te başlayan Sarıkamış Harekatı’nı, Kasım 1914’te yapılan Köprüköy ve Azap muharebelerinin belirlediğini anlatan Sayılır, "Zira Erzurum merkezli 3. Ordu, Köprüköy ve Azap muharebelerinde Ruslara karşı başarılı mücadeleler yaparak sınırdan içeri girmişlerdir. Bu dönemde Ruslar Sarıkamış’ta büyük askeri güç bulundurmuyordu. Eğer 3. Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa kasım ayında Köprüköy ve Azap muharebelerini kazandıktan sonra harekâta devam etseydi Sarıkamış’ı alması kuvvetle muhtemeldi. Böylece aralık ayında gerçekleşecek olan Sarıkamış taarruzuna gerek kalmayabilirdi. Ancak Hasan İzzet Paşa sınırdan içeri girmesine rağmen orduyu Erzurum’a çekerek savunma taktiği uygulama yoluna gitmiştir. Enver Paşa, ordunun geri çekilmesi olayına çok kızmış, Hasan İzzet Paşa’nın ordunun kış taarruzuna hazır olmadığını, savunmada kalarak her türlü hazırlık yapıldıktan sonra ilkbaharda harekete geçilmesi görüşünü beyan etmesi üzerine çok kızmıştır’’ dedi.

Sayılır, ‘’Daha sonra Hasan İzzet Paşa 3. Ordu Komutanlığı’ndan istifa etmiş ve İstanbul’dan cepheye gelen Enver Paşa 3. Ordu komutanlığını kendisi devralmış ve Sarıkamış Harekâtı gerçekleşmiştir. Enver Paşa’nın aralık ayında gerçekleştirdiği harekâta cephedeki birçok komutan olumsuz görüş bildirmiştir. 10 Ocak’ta 3. Ordu Komutanlığını Enver Paşa, Tuğgeneral Hafız Hakkı Paşa’ya devrederek İstanbul'a dönmüştür. Çok zorlu doğa şartları altında gerçekleştirilen Sarıkamış ihata harekâtında 30 binin üzerinde Türk askeri şehit olmuştur. Ardından baş gösteren tifüs gibi hastalıklar nedeniyle orduda zayiat sayılarında artış olmuştur. Harekatın 109’uncu yılında Sarıkamış ve şehitlerini ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun’’ dedi.
Konferansın sonunda izleyiciler, Sarıkamış şehitleri ve bütün şehitler için hep birlikte dualar ettiler. Eskişehir Kızılelma Turan Derneği Başkanı Ahmet Hızlan, Prof. Dr. Burhan Sayılır’ a teşekkür belgesi takdim etti.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@