Sanayiciler ısrarcı: URAYSİM hızlandırılsın!

En iyi mesleki eğitim merkezlerinden birini açacak olan Eskişehir Sanayi Odası, bünyesinde bulunduğu meslek komitelerine merkezin tanıtımını gerçekleştirdi.

EĞİTİM 20.06.2021, 13:04 21.06.2021, 11:51
Sanayiciler ısrarcı: URAYSİM hızlandırılsın!

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Mesleki Eğitim Merkezi (ESO Akademi) içerisinde 2 gün boyunca gerçekleştirilen ‘Genişletilmiş Meslek Komiteleri’ toplantılarında 16 grupta yer alan sanayiciler hem merkezi tanıma fırsatı buldu hem de sorun ve önerilerini istişare etti. Merkezde incelemelerde bulunan sanayiciler merkeze tam not verdi.

'Genişletilmiş Meslek Komitesi' toplantılarının açılışında konuşan ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Her yıl yaptığımız büyük katılımlı bu toplantılarımızı bu sefer bizi heyecanlandıran, şehrimize ciddi bir değer katacak olan Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapmaktan ve sizlere tanıtmaktan dolayı heyecanlıyız. Emeği geçen ESO’nun profesyonel ekibine, BEBKA’ya çok teşekkür ederim. Burada sorunlarımızı, ihtiyaçlarımız ve çözüm önerilerini değerlendireceğiz. Diğer taraftan merkezden beklentilerinizi ve bizden istediklerinizi istişare edeceğiz” dedi.

Ara değil aranan elemanlar yetişecek

ESO Akademi'nin Eskişehir'e mesleki eğitimde yeni bir soluk ve istihdam sağlayacak proje olduğunu hatırlatan Kesikbaş, “Şehrimizin nitelikli eleman ihtiyacına çözüm sunacak 22-35 yaş arası, askerliğini yapmış, yetişkin, işe ihtiyacı olan ama bir meslek edinememiş ya da kendini başka bir meslekte geliştirmek isteyen gençlerimize nitelik kazandıracağız. Ara eleman değil aranan insanların yetişeceği bu merkezi hep birlikte oluşturuyoruz” diye konuştu.

Mesleki Eğitim Merkezi’nin Eskişehir sanayisinin yüzde 60’ına doğrudan hizmet sağlayabilecek bir yapıda oluşturulduğunu anlatan Kesikbaş, “Turgut Reis Meslek Lisesi’nde içerisinde bağımsız bir bölüm olarak eğitim faaliyetlerini sürdürecek olan merkez; metal işleme, plastik kalıp ve işleme, kaynaklı imalat, otomasyon, simülasyon, robot ve endüstriyel tasarım anlarında eğitimler verecek. Zaman içerisinde üreticilerimizden gelen önerilerle yeni bölümler de eklememiz mümkün olabilecek” dedi.

Birlik olalım sorunlarımızı birlikte çözelim

Sanayicilerin sorun ve önerilerinin de detaylarıyla konuşulduğu toplantıda hammaddeye ulaşma, temin sürelerinin uzunluğu, navlun fiyatlarının yükselmesi ve konteyner bulamama gibi genel sorunlar da değerlendirilerek, ESO üyelerin bu konulardaki görüşleri değerlendirildi.

ESO üyelerine yönelik düzenlenen Beklenti Anketlerinin sonuçlarından bahseden ESO Başkanı Kesikbaş, “Bunları ilgili kurum ve bakanlıklara ilettik. Her türlü fikir, öneri, sorun ve isteklerde birlik olmamız, en azından içinde bulunduğumuz meslek grubu üyeleri ile birlik oluşturmamız gerekiyor. Çünkü sesimizi ne kadar çok duyurursak o kadar hızlı çözüm yolları bulunabiliyor. ESO öncülüğünde sanayimizin ihtiyaç duyduğu konuları ilgili yerlere iletiyoruz. İstiyoruz ki üyelerimiz de ESO’nun bu çalışmalarında yer alarak sorunlarını bize iletsin ve çözümünü hep birlikte arayalım. Bu nedenle düzenlediğimiz Meslek Komiteleri Toplantılarını oldukça önemsiyoruz” diye konuştu.

Toplantıda, 16 meslek grubunun sektör temsilcileri görüş ve fikirlerini belirtti. Toplantının sonucunda elde edilen talepler ise şöyle belirdi:

1. Hammadde tedariki zorlaştı
2. Hammadde fiyat artışları rekabet gücünü olumsuz etkiliyor
3. Enerji maliyetleri düşürülmeli
4. KGF kredileri tekrar yürürlüğe girmeli
5. Devlet destekleri daha geniş tabanlı olmalı
6. Dengesiz kur hareketlerinin önüne geçilmeli
7. Gençler sanayiye özendirilmeli
8. Eskişehir çevre yolunda oluşan trafik sıkışıklığı giderilmeli
9. URAYSİM ve Eskişehir Raylı Sistemler İhtisas OSB projeleri hızlandırılmalı
10. İhracatı artırıcı çalışmalar artırılmalı

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
5
parçalı bulutlu
Gelişmelerden Haberdar Olun
@