Bahar Bilen'den EYT çıkışı: EYT'ye esnaf da dahil edilmeli!

Bahar Bilen, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yapılacak düzenlemelere esnaf ve sanatkarların da dahil edilmesini istedi.

EKONOMİ 16.12.2022, 12:50
Bahar Bilen'den EYT çıkışı: EYT'ye esnaf da dahil edilmeli!

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili yapılacak düzenlemelere esnaf ve sanatkarın da dahil edilerek esnafın emekli olması için 9000 iş günü ile mecbur tutulan ve mağdur edilen tüm esnafların emekli olmasının önünün açılmasını istedi. 

Başkan Bahar Bilen açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:

ESNAF NEDEN DAHA GEÇ EMEKLİ OLUYOR?

“2000 öncesi esnafın oda ve vergi kaydı dikkate alınmalı. Esnaf ve sanatkarın emekli olabilmesinin önü açılmalı. Yapılacak düzenleme ile esnaf ve sanatkarın sosyal güvenlikte yaşadığı sorunlar çözülerek emekli olabilmesinin önünün açılarak yıllardır süren bir mağduriyet çözüme kavuşacaktır. Toplumda en çok çalışan kesim olan esnaf ve sanatkarlarımız sabahın seherinden gecenin geç saatlerine kadar işinin başında durup katma değer üreterek yanında çalıştırdığı işçilerle birlikte istihdama katkı sağlıyor. Ancak esnafımızın yanında çalışan işçi 7 bin 200 prim gününde emekli olurken esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. En fazla primi ödeyen esnafımızın en düşük maaşı almakta. Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli. 1479 sayılı yasada prim ödeme gün sayısı kadınlarda 5 bin, erkeklerde ise 5 bin 400’dü. Norm birliği ile sosyal güvenliğin tamamı aynı şemsiye altında toplanmasına rağmen esnafımızın prim gün sayısı düşürülmedi.

'EN FAZLA PRİMİ ESNAF ÖDÜYOR'

En fazla primi ödeyen esnafımız, en düşük maaşı alıyor. Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli. Öte yandan 2000 yılı öncesinde vergi dairesine ya da esnaf odasına kayıt olup Bağ-Kur'a kayıt olmayanların mağduriyeti devam ediyor. Yeni EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarlarımızın bu problemleri mutlaka çözülmeli. Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının, EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak, hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz.

'ESNAFA MÜJDE BEKLİYORUZ'

Esnafımızın istihdama ve ekonomiye katkıları göz önünde bulundurularak sosyal devlet ilkesi gereği norm birliğinden istifade etmesi sağlanmalı. Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz. Tahmin ediyorum ki esnafın EYT süresi ile ilgili problemi de bu yasa ile birlikte artık bir daha gündeme gelmeyecek şekilde düzenlenir. Yoksa esnafın mağduriyeti devam eder. Bunun bir an evvel halledilmesi ile ilgili taleplerimizin değerlendirilip komisyonlarda gerçekleşmesi için esnafa bir müjde verilmesi olmazsa olmaz.”

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@