Büyükşehir afetlere karşı gücüne güç kattı!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi bünyesine kattığı 8 tam donanımlı araçla afetlere karşı gücüne güç kattı...

EKONOMİ 16.04.2023, 15:53
Büyükşehir afetlere karşı gücüne güç kattı!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi bünyesine kattığı 8 tam donanımlı araçla afetlere karşı gücüne güç kattı. Araçların yanı sıra arama kurtarma köpekleri de itfaiye bünyesine dâhil olurken Başkan Büyükerşen, “Eskişehir’in olası bir afete karşı öncesi ve sonrasına yönelik yatırım ve çalışmalarımız aralıksız sürüyor.” dedi. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığının son teknolojiye sahip araç filosu büyümeye devam ediyor. Bu kapsamda alınan 8 tam donanımlı yeni ve modern araçlar, düzenlenen törenle hizmete girdi. 8 araçtan 4’ü yalnızca yangınlarda değil aynı zamanda arama kurtarma çalışmalarında da görev alacak. Ayrıca dar sokaklara girebilecek yetenekte 2 araç daha yakın zamanda filoya katılacak.  Çeşitli özelliği olan araçların yanı sıra bir eğitmen ve iki arama kurtarma köpeği de Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi kadrosuna katılırken yapılan törende Başkan Büyükerşen önemli açıklamalarda bulundu.

Önceki gün Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda düzenlenen törene Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Genel Sekreter Yardımcıları Şenol Kara ve Deniz Kaplan ile itfaiye personeli katıldı. Açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Aykut Hamzaçebi yaparak, kendilerine verdiği destek nedeniyle Başkan Büyükerşen’e teşekkür etti.

Büyükerşen törende yaptığı konuşmada, göreve geldiklerinde devraldıkları itfaiyenin durumunu anlatarak, yakın zamanda yaşanan Marmara depremi ve çıkan yangın olaylarındaki ihtiyaçları belirleyerek, envanterdeki araçları yenilediklerini ve öncelikli olarak modernize ettikleri birimin itfaiye olduğunu anımsattı.

Büyükerşen, “Son yaşanan büyük deprem afeti başta olmak üzere, yangın, sel ve kurtarma bölgelerinde gösterdikleri üstün gayretlerden dolayı tüm itfaiye teşkilatımızın özverili personeline bir kez daha teşekkür ediyorum. Ülkemizde meydana gelen deprem, sel, yangın gibi afetler İtfaiye Teşkilatımızın önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Şehir olarak afetlere hazır bir kent olabilmek için itfaiye filomuzu, göreve geldiğimizden bu yana, sürekli güçlendiriyoruz. Son olarak 8 tam donanımlı aracı daha filomuza kazandırdık. Araçların 4’ü sadece yangınlarda değil, her türlü afette arama kurtarma çalışmalarında görev alabilecek donanımda araçlar. Bu 8 aracımızın ikisi kısa bir süre önce hizmete başlamıştı. Şimdi 4 araç daha göreve hazır. Özellikle dar sokaklara girebilecek 2 tane aracımızda yakında gelecek. Tüm bu 8 aracımıza ilave olarak 2 tane de teknolojik anlamda tam donanımlı afet arama kurtarma aracının alım sürecini de başlattık. Ayrıca bu vesileyle bir müjdeyi daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle depremlerde kurtarma faaliyetlerine çok büyük katkılar sunan ‘eğitimli arama kurtarma köpekleri’ konusunda da çalışma başlattık. İtfaiye Dairemiz bünyesine bu alanda uzman eğitimci bir personeli kattık. Kendisi 2 köpek ile birlikte eğitimlere devam ediyor.” diye konuştu.

“Kahramanmaraş ve Hatay depremleri gösterdi ki bir kenti deprem öncesine hazırlamak ne kadar önemliyse, afet sonrasına hazırlamak da bir o kadar önemli.” diyen Büyükerşen, “Bu kapsamda değerli bağışlarla günlük 3 bin kişi yemek kapasiteli Mobil Aşevimiz ile günlük 70 bin ekmek üretim kapasiteli Mobil Halk Ekmek tırımız bitmek üzere. Umarım ihtiyaç kalmaz, ancakbu araç ve gereçler ihtiyaç halinde Eskişehirlilerin ve afete uğrayanların hizmetine hızla koşacaktır. Bunların büyük bölümü bağışla sağlanmıştır. Bu vesileyle hayırseverlerimize ve firmalarımıza teşekkürü bir borç bilirim. Sazova ve Kentpark başta olmak üzere büyük tematik parklarımızın afet sonrasında kullanılabilmesi için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kendi bünyemizde hazırladığımız mobil tuvaletler, mobil duşların ve afet destek konteynerlerinin üretimi de devam ediyor. Bunlar da afet sonrası toplanma alanlarına yerleştirilecek ve en önemlisi bu konuda şehrimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Tüm itfaiye personelimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Konuşmalar sonrası Başkan Büyükerşen araçları tek tek inceledi. Arama kurtarma köpekleri ile de yakından ilgilenen Büyükerşen, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Tören sonrası itfaiye araçları kısa bir kent turu yaptılar.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@