banner208

Celalettin Kesikbaş'tan URAYSİM çıkışı: Engellemeyin!

Eskişehir'de URAYSİM tartışmaları tekrar gündeme geldi... AK Partili Zihni Çalışkan'dan sonra bir açıklamada ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş'tan geldi...

EKONOMİ 06.03.2022, 12:43 07.03.2022, 23:59
Celalettin Kesikbaş'tan URAYSİM çıkışı: Engellemeyin!
banner209

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin KesikbaşUlusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) projesinin Türkiye için stratejik önemde olduğunu savunarak söz konusu projenin engellenmeye çalışıldığını öne sürdü.

Başkan Kesikbaş yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:  

"Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM), Türkiye’nin 11. Kalkınma Planında yer alan, Eskişehir'de kurulum çalışmaları devam eden ve ülkemizi demiryolu taşımacılığı konusunda yurt dışına bağlılıktan kurtaracak olan çok önemli ve STRATEJİK bir projedir. Tamamlandığında Eskişehir’i demiryolu sektöründe yeni yatırımlar için Avrupa'nın en cazip merkezlerinden biri haline getirecek olan URAYSİM, on binlerce insana istihdam ve gelir kapısı olacaktır.

URAYSİM'in engellenmesini istemiyoruz. Nedenlerini şöyle ifade etmek istiyorum: 

1. Eskişehirli olarak Sazova Parkı ve Kent Park ile nasıl gurur duyuyorsak, URAYSİM de gurur duyulacak bir BİLİM ve TEKNOLOJİ Parkıdır. 

2. Eskişehir’de demiryolculuk kent kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Eskişehir halkı, demiryolunu tanır ve sever. Eskişehir yüzyılı aşkın demiryolu tarihi ve kültürü ile URAYSİM’i en çok hak eden kenttir. 

3. URAYSİM’de demiryolu sektöründeki her türlü çeken ve çekilen aracın testleri yapılabilecektir. Test edilen ve geliştirilen her ürün, bunların teknik bilgi birikimi ve sınai mülkiyet hakları ülkemizde kalacaktır. 

4. URAYSİM demek, BİLİM demektir. URAYSİM kapsamında, merkezin faaliyete geçmesinde görev alacak tüm mühendislik bilim alanlarından onlarca araştırma görevlisinin yüksek lisans ve doktora çalışmaları yurt dışında tamamlanmıştır ve bu artarak devam edecektir. 

5. URAYSİM, hızlı tren setlerinin, yeni nesil lokomotiflerin ve vagonların geliştirileceği ve hatta üretileceği yer demektir. URAYSİM projesiyle; öncelikle TCDD ve hafif raylı sistemleri kullanan kentlerimizin artan ihtiyaçları karşılanacak ve ülkemiz gerek demiryolu taşıtları gerekse de çeşitli bileşenlerini ihraç edilebilecektir. 

6. URAYSİM demek, TEKNOLOJİ demektir. URAYSİM projesi tamamlandığında ülkemiz Avrupa’da 400 km/saat hızda seyreden Yüksek Hızlı Tren testlerinin yapılabileceği 52,93 km uzunluğunda test yoluna sahip İLK ÜLKE olacaktır. Bunun yanı sıra URAYSİM’de konvansiyonel dizel ve elektrikli lokomotifler, metro araçları, tramvaylar, vagonlar ve hafif raylı sistem araçlarının testleri yapılabilecektir. 

7. URAYSİM demek, GELİR ve İSTİHDAM demektir. URAYSİM, yüksek hızlı trenlerin test ve sertifikasyonu için hiçbir Avrupa ülkesinde yer almayan ileri teknoloji hizmetleri sunacaktır. Böylece URAYSİM, ülkemizi raylı sistemler alanındaki uluslararası pazarın en önemli oyunculardan biri haline getirecektir. URAYSİM ile birlikte sektörde faaliyet gösteren birçok uluslararası firma Eskişehir'de yeni yatırımlar ve iş imkanları yaratacaktır. 

8. URAYSİM, Eskişehir’i dünya ligine çıkaracak projedir. URAYSİM, bir TASARIM ve AR-GE merkezidir. Sadece Eskişehir değil tüm ülkede üretilen demiryolu bileşenlerinin test ve geliştirme merkezi olacaktır. Yani Türkiye'nin ve yakın coğrafyanın her yerinden test ettirilecek tren setleri ve araçları Eskişehir’e gelecek, sertifikasyonları burada yapılacaktır."

Kesikbaş açıklamasının sonunda, Türkiye'de raylı sistemler alanındaki önemli projeleri şöyle sıraladı: 

"• Milli Yüksek Hızlı Tren Projesinde 96 YHT setinin üretilmesi

• Sektörde 45 Milyar dolarlık yeni yatırım yapılması

• Birçok kente yeni YHT bağlantısının sağlanması

• Demiryolunun yük taşımacılığındaki payın yüzde 15’e, yolcu taşımacılığındaki payın ise yüzde 10’a çıkarılması

• Lojistik merkezleri, limanlar ve OSB’ler arasındaki demiryolu bağlantılarının kurulması

• 10 bin kilometre yeni yüksek hızlı tren ağının inşa edilmesi

• 5 bin kilometre konvansiyonel yeni hat inşa edilmesi"

AK Partili Çalışkan'dan flaş URAYSİM açıklaması: https://www.saglisolluhaber.com/siyaset/ak-partili-caliskan-dan-flas-uraysim-aciklamasi-h6618.html

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
20
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@