banner208

Eskişehir'de anaokulu ücretlerine zam geliyor!

Çağfen Koleji Kurucu Temsilcisi Serkan Can Zengin Türkiye'deki mali sorunlara dikkat çekerek Şubat ayında anaokulu ücretlerine zam yapılacağını kaydetti...

EKONOMİ 30.12.2021, 13:36 31.12.2021, 20:54
Eskişehir'de anaokulu ücretlerine zam geliyor!

Serkan Can Zengin, her kalemde azami oranda artan maliyetler nedeniyle anaokullarının ciddi sıkıntı içine düştüğünü savundu.

Anaokullarında 2021 yılının Eylül ayından itibaren geçerli olan ücretlerin Şubat ayında belirlendiğini aktaran Zengin, “O günden bugüne anaokullarımızın giderlerinde önemli oranda artış meydana geldi. Bu da özel anaokulu ücretlerinde Ocak ayı itibariyle artış yapılmasını maalesef mecburi kılmaktadır” dedi.

Çağfen Koleji Kurucu Temsilcisi Serkan Can Zengin

'Personel ve yemek giderlerinde artış yüzde 55'

Serkan Can Zengin, anaokullarının en önemli giderleri arasında yer alan personel ücretleri ve yemek giderlerinde önemli artışlar yaşandığını ifade ederek, diğer kira, doğalgaz, elektrik, su gibi giderlerdeki artışları bu kısma dahil etmediklerini dile getirdi. Zengin, “Anaokullarındaki önemli giderlerden biri de yemektir. Eylül ve Aralık ayı rakamlarını karşılaştırdığımızda unun fiyatının yüzde 68, şekerin fiyatının yüzde 62, yağın fiyatının yüzde 66, beyaz etin fiyatının yüzde 48, kırmızı etin fiyatının yüzde 35 oranında arttığını görüyoruz. Aynı şekilde asgari ücrette de yüzde 50,51 oranında artış yapılmış ve bu artış da personel giderlerini arttırmaktadır. Bu giderlerin ortalamasını aldığımızda yaklaşık yüzde 55’lik bir artış görüyoruz. Anaokullarının bu artışı, Şubat 2021’de belirlenmiş ücretlerle karşılamaları mümkün görünmemektedir” diye konuştu.

'Gider artışının dövizin yükselmesiyle alakası yok'

Zengin, giderlerdeki artışların son dönemlerde döviz kurlarında yaşanan artışlardan bağımsız gerçekleştiğini kaydederek şöyle devam etti: “Döviz kurundan bağımsız gerçekleşen bu artışlar, maalesef geriye dönüş olmayacağını bizlere göstermektedir. Dolayısıyla 2022 yılının Ocak ayında anaokulu ücretlerinde artış mecburi hale geldi. Eğer ücret artışı yapılmazsa anaokullarının kapanmaya başlamasından da endişeliyiz. Makul bir ücret artışı sağlanmazsa anaokullarında ya hizmet ve yemek kalitesinde düşüşler yaşanacak, ya da anaokulları kapanmak zorunda kalacaktır. Velilerimizden çocuklara verilen eğitim ve hizmetin kalitesinde düşüş olmaması adına ve anaokullarımızın da zarar görmemesi adına anlayış bekliyoruz.”

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
-2
hafif kar yağışlı
Gelişmelerden Haberdar Olun
@