banner208

Gaye Usluer açıkladı: Bu gece akaryakıta bir zam daha geliyor!

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye'ye ekonomik etkilerini değerlendirdi, uyarı yaptı.

EKONOMİ 07.03.2022, 13:02
Gaye Usluer açıkladı: Bu gece akaryakıta bir zam daha geliyor!
banner209

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, partisinin Merkez Yönetim Kurulu gündemli basın açıklamasında Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik etkilerini değerlendirerek, “Sorun dünyanın ancak Türkiye özelinde derin bir çıkmaz içindeyiz” dedi. 

Prof. Usluer açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

'DOLAR KURUNDAKİ ARTIŞ AKARYAKIT ARTIŞINI HIZLANDIRIYOR' 

“Bu gece gelecek zamla birlikte, benzinde zam oranı yılbaşından bu yana yüzde 57, son bir yılda yüzde 166 olacak. Motorinde zam ise yılbaşından beri yüzde 94, son bir yılda yüzde 235’e ulaşacak. Yılbaşında 73 dolar olan ham petrolün varil fiyatı, Rusya - Ukrayna savaşı ve batı ülkelerinin yaptırım kararlarıyla 140 doları gördü. Bu artış doğal olarak tüm dünyada akaryakıt fiyatlarını etkiliyor. Türkiye’de ise ilave olarak dolar/TL kurunda yükseliş olması, akaryakıt fiyatlarının daha hızlı artmasına neden oluyor. 

'TÜM GIDA SEKTÖRÜLERİ ETKİLENECEK' 

Ukrayna - Rusya Savaşı  ve  buğday üretimindeki ağırlıkları nedeniyle buğday tüm dünyada  emtia piyasalarının ana aktörü oldu. Sorun dünyanın. Ancak Türkiye özelinde derin bir çıkmaz içindeyiz. Tarımsal girdi maliyetlerimiz yüksek. Çiftçinin üretim maliyeti artıyor. Bu nedenle sadece hububat değil tüm gıda sektörü etkilenecek. Türkiye yükselen gıda enflasyonu ile karşı karşıya. Arpa ve mısır ithalatında sorun yaşanması nedeniyle önümüzdeki günlerde  hayvancılık etkilenecek. Et ve süt üretimi darbe alacak. 

NE YAPILMALIYIZ?

Acilen mazotta ÖTV KDV indirimi yapılmalı. Çiftçiye özel ek destekler verilmeli. Gübre, yem, tohum ve ilaçta  indirime gidilmeli. Bir an önce üretim maliyetleri azaltılmazsa sorun market raflarına yansıyacak. Çözüm üretimi artırmaktan ve üretimde sürekliliği sağlamaktan geçiyor.”

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
22
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@