Küpeliler'den Eskişehir'e büyük yatırım!

Küpeliler'den Eskişehir'e büyük fabrika yatırımı geldi... Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, temel atma törenine katıldı...

EKONOMİ 03.10.2022, 16:15 03.10.2022, 17:34
Küpeliler'den Eskişehir'e büyük yatırım!

Eskişehir'de Küpeliler Sunta Fabrikası'nın temel atma töreni gerçekleştirildi.

Temel atma törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, Küpeliler Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küpeli, oda başkanları, kamu kurum temsilcileri ve sanayiciler katıldı.

Türkiye'ye ve şehre önemli katkı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde Küpeliler Sunta Fabrikası'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 1,5 milyar lira yatırım bedelli tesisin Türkiye'ye ve şehre önemli katkılar sağlayacağına inandığını kaydetti.

İç Anadolu Bölgesinde tek

Küpeliler Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nadir Küpeli ise konuşmasında, “Küpeliler A.Ş bugün çimento fabrikası, sunta fabrikası, OSB levha fabrikası, ambalaj fabrikası, hazır beton, madencilik, inşaat gibi toplam 7 adet iş kolunda faaliyet göstermektedir. İç Anadolu Bölgesinde tek olan halen orta teknoloji ile günde 277 metreküp üretim kapasitesi olan mevcut sunta fabrikamızı günün şartlarına uygun yüksek teknoloji ve dünya ile rekabet edebilecek endüstri 4.0’a tam uyumlu hale getirmek için 1 milyar 440 milyon TL’lik bir yatırımla 5 kat birden büyütüyoruz. 152 bin 500 metrekare arsa üzerinde kurulu mevcut tesisimizde 93 olan istihdam yeni fabrikamızla birlikte 200 kişin üzerine çıkacak ve çalışan sayımızın yüzde 40’ı beyaz yakalı olacak. Temelini atacağımız fabrika Yeni kurulacak hat endüstri 4.0 standartlarını tam olarak karşılayan “Siemplekamp” 9. Jenerasyon Yonga Levha hattına sahip olacak ve sıfır atık ile üretim yapacaktır. 2023 yılı bitmeden tüm üniteleriyle devreye alınmasını planlıyoruz. Sunta fabrikamız Küpeliler Endüstri A.Ş. cirosuna yıllık 2,5 milyar TL’den fazla katkı sağlayacaktır. Üretilen katma değerli ürünler hem iç piyasanın ihtiyacını karşılayacak hem de ihracat yapılarak ülkemize döviz kazandıracaktır” dedi.

'İthalatı bitirip ciddi miktarda ihracat yapacak'

Başkan Yardımcısı Küpeli konuşmasının devamında, şunları söyledi: "Gediz’de OSB hizmete alınacak olan yeni levha fabrikasının bu alanda yapılan ithalatı son vereceğini aktararak, “Küpeliler Endüstri A.Ş. tarafından Kütahya’nın Gediz ilçesinde son teknoloji ile 1 milyar TL yatırım yapılarak yenilenen önümüzdeki kasım ayın içerisinde devreye almayı planladığımız Türkiye’nin en büyük, hatta Türkiye’deki mevcut fabrikaların toplam kapasitesinden daha büyük kapasitesi olan ülkemiz tarafından yapılan 66 milyar metreküpten fazla ithalatı bitirip, ciddi miktarda ihracat yapacak olan OSB levha fabrikamızın açılış kurdelesini de sizin kesmenizi arzu ediyoruz Sayın Bakanım."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@