Memurlar bayram ikramiyesi istiyorlar!

YENİ SENDİKA Eskişehir İl Temsilcisi Abdulbaki Tekin, memura bayram öncesinde 1 maaş tutarında ikramiye verilmesinin şart olduğunu savundu.

EKONOMİ 21.06.2023, 09:00
Memurlar bayram ikramiyesi istiyorlar!

2015 yılında işçi sendikası ile Hükümet arasında imzalanan '2015 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşması'nın 5. maddesinde 'Denge Ödeneği' düzenlemesi yapılarak işçinin kayıplarının ikramiye ödentisi ile telafisinin sağlandığına dikkat çeken Yenilikçi Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (YENİ SENDİKA) Tekin, Devlet memurlarının talep ettiği ikramiyeye sadaka gibi bakıldığını, hâlbuki devlet memurlarına verilecek ikramiyenin yasal hak olduğunu söyleyerek, işçiye ikramiye verilirken memurun bundan muaf tutulmasının anlaşılamadığına vurgu yaptı.

Başkan Tekin açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Temmuz ayında memura verilecek iyileştirme hakkında daha önce Cumhurbaşkanı'nın taban 22 bin olacak sözü üzerine sadece temmuz zammı ve enflasyon farkı ile beraber %15 zam talebinde bulunulması %2'lik sendika barajının diyeti değilde nedir. Bu diyeti baraj altı dedikleri sendikalar değil kamu çalışanları ödemektedir. İşçi, asgari ücretli emekli ve bazı meslek grupları güzel kazanımlar elde etmişken bu gün tüm memurları özellikle sağlık çalışanlarını mağdur ettirenleri tarih unutmayacaktır."

'Yetkili Sendika Kulağının Üzerine Yatıp Uyuyor'

Denge Ödeneğinin, kamu işçilerinin vergi dilimi kayıplarının telafi edilmesi için çerçeve anlaşma protokolleriyle sağlandığını belirten Tekin, memurların vergi yükünden kurtarılması için vergi diliminin yükseltilmesini istediklerini, ancak ne bu taleplerinin, ne de ikramiye taleplerinin Hükümet tarafından dikkate alınmadığını, yetkili sendikanın da kulağının üzerine yattığını söyledi.

'Yetkili Sendika, İşçi Sendikalarından Ders Alsın'

İşçi sendikalarının başarısını alkışladıklarını ve yetkili sendika sıfatıyla 12 yıldır masada yer alan sendikaların bundan ders alması gerektiğinin altını çizen Tekin, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 28. Maddesinde 'ikramiye' hükmüne yer verildiğini, ancak bugüne kadar ikramiye konusunda herhangi bir kararın alınmadığına dikkat çekerek şunları ifade etti:

“Eğer işçilere verilen denge ödeneğini de ikramiye olarak kabul edersek, işçilerin kayıplarının fazlasıyla telafi edildiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla örtülü olarak büyümeden en fazla payı kamu işçilerinin aldığını söylemek yanlış olmaz. Buna rağmen, 4688 Sayılı Kanunda da yer aldığı halde ikramiye yetkili sendikanın olmazsa olmazı olamamıştır. Yetkili sendika ile onun küçük ortağının yıllardır kulağının üzerine yatarak uyuduğunu görüyoruz! Bu, çok vahim! Sendika olarak, emeklilere olduğu gibi iki bayram memurlara da ikramiye verilmesini istiyoruz.  

'Kamu İşçileri Sıkı Şekilde Korunuyor' 

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 6772 sayılı Kanun kapsamında kamu işçilerine 2023 yılında ilave tediye ödemelerine ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre ilki Kurban Bayramı öncesinde 23 Haziran'da, ikinci ilave tediye ödemeleri ise 18 Aralık'ta yapılacak. Kamu işçilerinin enflasyona karşı çok sıkı şekilde korunduğunu görüyoruz. Ne yazık ki memurların vergi dilimi düşük olduğu için çok kısa sürede daha fazla vergi yükümlülüğü altına girdiğini, enflasyona karşı korunmadığını, ikramiye verilmediğini ve diğer ödemelerin de günün koşulları dikkate alınarak memnuniyet seviyesine çıkarılmadığını ve ne yazık ki görüyoruz."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@