banner208

Mihalıççık'ta hedef 20 bin ton kiraz!

Eskişehir’de kiraz üreticileri, Meyve Üreticileri Birliği ile bir çatı altında toplanacak... Mihallıççık ilçesinde kaç ton kiraz üretilecek? İşte detay...

EKONOMİ 23.02.2022, 14:44
Mihalıççık'ta hedef 20 bin ton kiraz!
banner209

Mihalıççık İlçesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda Mihalıççık Kaymakamı Onur Aykaç’ın katılımlarıyla meyve üreticilerinin bir araya geldikleri bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya Mihalıççık Belediye Başkan Vekili Yavuz Cebeci, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Zekeriya Ar, Mihalıççık İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bilal Tosun, Ziraat Odası Başkanı Alper Yerlice, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ile üreticiler katıldı.

Kaymakam Onur Aykaç toplantıda yaptığı konuşmada; İlçede Meyve Üreticileri Birliği kurma çalışmalarının başlatıldığını ifade ederek, kurulacak olan birliğin üreticilere hayırlara vesile olması dileğinde bulundu. Kurulacak olan üretici birliği ile başta kiraz olmak üzere meyvecilik konusunda araştırma çalışmaları yürütülmesi, rekabet gücünün arttırılması, markalaşma çalışmalarının yürütülmesi hedeflenirken, aynı zamanda aracısız toptan pazarlama imkânının oluşturulmasına da fırsat tanıyacak.

Öte yandan Mihalıççık İlçesinde 4 bin 660 dekar üretim alanında yıllık 7 bin 500 ton kiraz üretimi yapılmakta ve üretilen kirazın yaklaşık yüzde 90’ı ihraç ediliyor. Önümüzdeki 10 yılda İlçede kiraz üretimin 20 bin tonun üzerine çıkması bekleniyor.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
23
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@