01.06.2024, 14:03

Eskişehir'de herkese örnek yaklaşımlar, davranışlar!

Geride kalan günlerde yaşanan bazı gelişmeler aslında toplum olarak özlediğimiz ne çok davranış olduğunu bize hatırlattı.

Bu gelişmelerin aslında her ikisi de AK Parti cenahında yaşandı. 

İlkini bizler "AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Ümit Sezer ve Tepebaşı İlçe Başkanı Emre Aydın'ın istifaları istendi" diye duyduk. Ancak yine bizlerin araştırması sonucunda gördük ki olup biten aslında tam bir ders niteliğinde. Zira İl Başkanı Gürhan Albayrak ile ilçe başkanları anlaşamıyorlar ve ilçe başkanları da il başkanı kendisinin daha rahat çalışabileceği bir teşkilat yapısı kurabilsin diye gidip genel merkeze kendilerinin görevden aflarını istiyorlar!

ÜMİT SEZER VE EMRE AYDIN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ SERGİLEDİLER

Çünkü kendilerinin de hizmet ettiği yapıya, davaya zarar vermek istemiyorlar. 

Evet, gerçekten de dikkat çeken, alkışlanması gereken bir davranış. Aksini de yapabilirlerdi; çatışarak, çarpışarak da ayrılabilirlerdi. "Bizden sonrası tufan" da diyebilirlerdi. "Biz ayrılıp gidiyoruz, bize yar olmayan başkasına da yar olmasın" diyerek partiye, siyasi davaya zarar verecek tartışmalar başlatıp tüm dikkatleri üzerlerine de çekebilirlerdi. Nihayetinde reklamın iyisi kötüsü de olmazdı!

Evet, tam da bu yüzden, Ümit Sezer ve Emre Aydın'ın yaklaşımlarını takdir ettik. Genel Merkez de takdir etmiş olmalı ki "Bekleyin siz, biz bir değerlendirme yapacağız" diyerek kendilerine verdikleri kıymeti göstermişler.

ALBAYRAK DA HİÇBİR ŞEKİLDE OLUMSUZ CÜMLE KULLANMADI

Sonuç ne olursa olsun AK Parti cenahındaki bu davranış şekli, İl Başkanı Gürhan Albayrak'ın da bu yöndeki tartışmalara hiç girmemesi ve davasına hizmet etmiş ilçe başkanları hakkında gittiği her yerde olumlu sözler sarf etmesi, ister çalışsınlar ister çalışmasınlar kendisiyle, onların kendileri için ne kadar değerli olduklarını ifade etmesi AK Parti'nin bu şehirde düştüğü yerden rahatlıkla kalkabileceğini gösteriyor ve geleceğimiz, siyasetimiz adına umut veriyor.
Umutlanmamızı sağlayan ikinci hadise de yine AK Parti ile ilintili bir hususla ilgili.

ASKON ESKİŞEHİR ŞUBESİ BİRAZCIK SALLANDI AMA DİMDİK AYAKTA KALDI

Biliyorsunuz geçen yıl Anadolu Aslanlarları İş Adamları Derneği Eskişehir Şubesi kurulmuştu. Kurucu Başkanı, derneğin bugünkü başkanı olan Ali Semih Ünlü. Kendisi şehrimizin kıymetli, genç bir iş adamı. Orta Doğun Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İşletme Mezunu, donanımlı bir isim.

Geçtiğimiz günlerde, siyasi mülahazalardan ya da rahatsızlıklardan dolayı derneğin kurucu üyelerinden, üyelerinden ve genç üyelerinden hatırı sayılı bir bölümü istifa ettiler. Bunu da kamuoyuna duyurdular. Kamuoyuna duyururlarken geniş bir basın grubunu tercih etmediler. Elbette kendi tercihleri. Ancak kendilerini rahatsız eden hususlar her neyse onların çok daha fazla bir çevreye ulaşmasına vesile olabilirlerdi, olmadı.

Ancak konumuz bu değil. Konumuz ASKON Eskişehir Şube Başkanı Ali Semih Ünlü'nün ve kendisiyle birlikte kalan arkadaşlarının soğuk kanlılığı ile alakalı.
Kimseyi suçlamadan bir açıklama yaptılar.

"TARTIŞMA YAŞADIK ANCAK ARKADAŞLARIMIZIN EMEKLERİ BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR!"

"ASKON Eskişehir Şubesi, kısa sürede Eskişehir’de dikkat çeken işlere imza atmıştır. Yönetim kadrosunu hızla oluşturarak üye kayıtlarını almaya başlamıştır. Kuruluş sürecimizde ülkemizde meydana gelen büyük depremde, devletimizin yanında var gücümüzle desteğe koşarken, genel seçimlerde de devletimiz ve milletimiz adına üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdik.

Dernek çalışmaları kapsamında sosyal, eğitim, ticaret ve bürokrasi alanlarında çeşitli faaliyetler gerçekleştirdik. Üyelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirecek organizasyonlar düzenledik.

Ayrıca, ASKON Eskişehir üyelerimizin ortaklığı ile ESG Tarım şirketimizi kurduk. Sadece ülkemiz ve şehrimiz için değil, aynı zamanda insanlık meselesi olan Filistin davasında da farkındalık oluşturan çalışmalarla maddi ve manevi destek sağladık. Yerel seçimlerde ise iş adamları derneği olarak, şehrimizle ilgili taleplerimizi ve fikirlerimizi kamuoyu ile etkili bir şekilde paylaştık.

Bu süreçte bazı arkadaşlarımızla fikir ve yol ayrılıkları yaşamış olsak da, bugüne kadar yapılan tüm çalışmalarda verilen emekler bizim için değerlidir.

ASKON Eskişehir olarak, ilk günkü heyecanımızla davamıza ve ülkümüze sahip çıkanlarla birlikte, her daim ortak değerlerimiz çerçevesinde halkamızı genişleterek, Eskişehir için, ülkemizin istiklali ve istikbali için çalışmaya, haklı zenginlikler üretmeye, yarının inşasına Allah’ın izniyle devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ALİ SEMİH ÜNLÜ VE YÖNETİMİ RÜŞTÜNÜ İSPAT ETTİ

Açıklamadaki akl-ı selim bizleri gerçekten çok etkiledi. Bu tavır kırıp dökme peşinde koşanların değil iş yapmak isteyenlerin, gönüllere girmek isteyenlerin tavrıdır.

Sonrasında Eskişehir İlk Haber dijital gazetemize de Ali Semih Ünlü kısa bir açıklama yaptı. "Kamuoyu önünde tartışmayacağız!" diye özetlenebilecek bir açıklama yaptı. Ayrılan arkadaşlarının ve onların emeklerinin kendileri için ne kadar kıymetli olduğunu ifade etti. Kimseyi kırıp dökmedi. Kimseye karşı bir öfkesi, bir kızgınlığı olduğu intibaının oluşmasına vesile olacak bir cümle kullanmadı.

Evet, bir meslek örgütünü, bir sivil toplum kuruluşunu yönetecek kimselerde bulunması gereken akl-ı selim de budur. Böyle zamanlarda muhtemel kırılmaları, dökülmeleri ve zararları en az indirecek tavır budur.
Aynen AK Parti Odunpazarı ve Tepebaşı ilçe başkanlarının gösterdiği tavır gibi Ali Semih Ünlü'nün tavrı da oldukça yapıcıydı. 

Bir makamda olunsun ya da olunmasın, insanlara kazandıran, kazandıracak olan tavır burada örneklerini verdiğimiz gibi tavırlardır. Bu tavırlar öyle önemli ve öyle güzel tavırlardır ki sadece gösterene değil örnek alan herkese kazandırırlar!


 

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
.
banner343

Gelişmelerden Haberdar Olun

@