Kazım Kurt 100. Yıl Kültür Merkezi’ni görkemli bir törenle hizmete açtı

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ‘Vizyon Projeleri’ içinde yer alan Odunpazarı Belediyesi 100. Yıl Kültür Merkezi’ni törenle hizmete açtı.

ESKİŞEHİR ODUNPAZARI BELEDİYESİ 15.03.2024, 17:32 15.03.2024, 17:41
Kazım Kurt 100. Yıl Kültür Merkezi’ni görkemli bir törenle hizmete açtı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’in de katıldığı açılış töreninde konuşan Başkan Kurt, “Beş kuruş kredi kullanmadık, borçlanmadık. Bu binayı, Odunpazarı halkının tasarrufuyla, Odunpazarı Belediyesi'nin tasarruflu yönetimiyle bitirdik. Araç kiralamadığımız için 18 tane halk merkezi, 16 tane kreş, 12 tane halı saha, onlarca kütüphane, gençlik merkezleri, belediye hizmet alanları, binaları yaptık. Eskişehir, korkma biz bundan sonra daha iyisini yapacağız” dedi. 

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Yenikent, Yıldıztepe, Gültepe, Büyükdere ve Çankaya mahalleleri başta olmak üzere yaklaşık 80 bin kişiye hitap edecek olan 100. Yıl Kültür Merkezi’ni törenle hizmete açtı. Gerçekleştirilen 100. Yıl Kültür Merkezi’nin açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, MYK Üyesi ve Gölge Sağlık Bakanı Zeliha Aksaz Şahbaz, PM üyesi Armağan Erdoğan, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, iş insanı İsmail Ilgaz, Odunpazarı Bölgesi’nin mahalle muhtarları ile çok sayıda Eskişehirli katıldı. Büyük bir coşkunun hakim olduğu açılış töreni, adeta bir miting havasında geçti. Açılışa katılanlar Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u alkışlar ve ‘Halkçı Başkan’ sloganları ile karşıladı. 

BU BİNAYI ODUNPAZARI HALKININ TASARRUFU VE ODUNPAZARI BELEDİYESİ'NİN TASARRUFLU YÖNETİMİYLE BİTİRDİK

Odunpazarı Belediyesi 100. Yıl Kültür Merkezi’nin açılış töreninde konuşan Başkan Kurt, bu merkezin temelini 14 Ocak 2023’te attıklarını söyledi. Temel atıldıktan 14 ay sonra da açılış yaptıklarını belirten Başkan Kurt, “Şu anda açmakta olduğumuz pazar yeri ve kültür merkezi çok maceralı bir yolculuktan sonra bitti. Demokratik katılımcı belediye yönetiminin en iyi örneğini burada verdik. Kooperatifimizle, derneğimizle, mahalle meclisimizle, muhtarlığımızla birlikte karar verdik. Adalet ve Kalkınma Partili Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çoğunluğuna karşı birlikte mücadele ettik. Birlikte direndik, davalar açtık. Onun sonucunda bu inşaatı yapabilme hakkını elde ettik. Onun için buraya hepimizin çok iyi sahip çıkması lazım. Burada bu bölgenin temel ihtiyaçlarının tamamını giderecek hazırlık yapıldı, çalışma yapıldı. Proje 117 milyon TL'ye ihale edildi. Ama bizim ihalemizin hemen ardından 6 Şubat depremi oldu, Türkiye'de ekonomi durdu. Türkiye'de inşaat işleri durdu ve pek çok inşaat şirketi doğal olarak araçlarını deprem bölgesine gönderdi. İşimiz aksadı. Buna rağmen süresi içerisinde bu inşaatı bitiren Ilgazlar AŞ'ye ve yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle bir genelge yayınlandı. Süre uzatımı ve fiyat farkları söz konusu oldu. Zaten ekonomi kötüydü. Bir de bu eklenince 200-210 Milyon TL civarında bir bedelle burası bitmiş oldu. Beş kuruş kredi kullanmadık, borçlanmadık. Bu binayı, Odunpazarı halkının tasarrufuyla, Odunpazarı Belediyesi'nin tasarruflu yönetimiyle bitirdik. Araç kiralamadığımız için 18 tane halk merkezi, 16 tane kreş, 12 tane halı saha, onlarca kütüphane, gençlik merkezleri, belediye hizmet alanları, binaları yaptık. Bunları görmeyenler bari Yenikent'ten geçerken burayı görsün. Eskişehir, korkma biz bundan sonra daha iyisini yapacağız. Bize güvenin, merak etmeyin. Eskişehir'de 1 Nisan'dan sonra yepyeni bir dönem başlıyor. Sayın Genel Başkanım,  Eskişehir'deki merkez 3-0 tamam. 4 tane ilçemiz vardı, ona en az 4 tane daha eklemeye söz veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi. 

KAZIM KURT 100. YIL KÜLTÜR MERKEZİ’YLE ÖRNEK BİR PROJEYE İMZA ATTI

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, 100. Yıl Kültür Merkezi’nin Yenikent Mahallesi’nin yanı sıra, yakın mahallelere de değer katacağını söyledi. Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un 100. Yıl Kültür Merkezi’yle örnek bir projeye imza attığını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi’nin, Odunpazarı Belediyesi’nin ve Tepebaşı Belediyesi’nin hayata geçirdiği her proje örnek olmaya devam ediyor” dedi. 

Konuşmaların ardından Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, MYK üyesi Zeliha Aksaz Şahbaz, PM üyesi Armağan Erdoğan, EBB Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, EBB Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, CHP İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Odunpazarı Belediyesi 100. Yıl Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. 100. Yıl Kültür Merkezini gezen protokol üyeleri, ardından da tiyatro salonunda düzenlenen törene katıldı. 

100. YIL KÜLTÜR MERKEZİ 6 KATTAN OLUŞUYOR!

-1. Katında otopark, (Yaklaşık 2.000 m2’lik Otopark alanı. Totalde yaklaşık 110 araçlık park alanı – 1.374 m2’si kapalı otopark 622 m2’si yarı açık otopark)
Zemin katında işyerleri,
1. Katında 144 tezgah/stant için pazaryeri,
2. Katında
- 70 kişilik seminer salonu,
- 705 m2’lik etkinlik ve davet salonu,
3. Katında
- 135 kişilik seminer salonu,
- 700 m2’lik etkinlik ve davet salonu
- 180 kişilik çok amaçlı salon (tiyatro salonu) 
4. Katında Sosyal Tesis Alanı bulunuyor.
Ayrıca, merkezde bankamatikler ve elektrikli araç şarj istasyonları bulunuyor. Yine, Kazım Kurt’un Vizyon Projeleri arasında yer alan Gençlik Stüdyosu’nu da bu merkez içerisinde yer alacak.

saglisolluhaber.com
 

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@