Bağımsızlığa giden yolu açan zafer!

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 2. İnönü Zaferi nedeniyle bir mesaj yayınladı...

ESKİŞEHİR 31.03.2023, 15:07
Bağımsızlığa giden yolu açan zafer!

Yılmaz Büyükerşen mesajında, şu ifadelere yer verdi:

“Bağımsızlığa ve kurtuluşa giden yolda dünya savaş tarihinin en haklı mücadelesi, en kahraman, en kararlı sonuçlarıyla Kurtuluş Savaşımız, bağımsızlığı söz konusu olduğunda milletimizin neleri göze alıp, başarabileceğinin en güzel örneğidir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde aziz milletimiz emperyalistlere karşı verdiği amansız mücadele ile kendi kaderini yeniden tayin etmiş, bütün mevcudiyetini ortaya koyarak vatanını savunmuştur.

Bu mücadelelerin en önemlilerinden biri olan 2. İnönü Savaşı da, tarihimize altın harflerle yazılmış büyük zaferlerden biridir. Cumhuriyete ve bağımsızlığa giden yolu açan 2. İnönü Zaferi'nin önemini milli mücadelemizin önderi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü’ye gönderdiği telgrafta "Siz orada yalnız düşmanı değil, milletimizin makûs talihini de yendiniz" ifadesiyle ortaya koymuştur.

Mustafa Kemal’in, İsmet Paşa’ya yönelttiği bu sözler 2. İnönü Zaferi’nin kazanılmasından sonra Nutuk’ta tarihe not olarak düşülmüştür. Türkiye, kanlarıyla ve canlarıyla makûs talihini yenenlerin torunlarının omuzlarında aydınlık ve güzel günlere ulaşacaktır.

2. İnönü Zaferi’nin 102. yıl dönümünü büyük bir gurur ile kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere aziz vatanımızın bağımsızlığı ve korunmasında canlarını gözünü kırpmadan feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
.
banner343

Gelişmelerden Haberdar Olun

@