banner208

Başkan Kumru ses yükseltti: STK'lar kapanma noktasında!

Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Covid-19 salgınının yeniden pik yapması ve ekonomik kriz şartlarının sivil toplum kuruluşlarına etkilerine dikkat çeken bir basın açıklaması yaptı.

ESKİŞEHİR 05.01.2022, 13:11
Başkan Kumru ses yükseltti: STK'lar kapanma noktasında!

Covid-19 ve ekonomik krizin Sivil Toplum Kuruluşlarını kapanma noktasına getirdiğini vurgulayan Başkan İsmail Kumru, gerçekleştirdiği yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bildiğiniz üzere Omicron varyantının yaygınlaşmasıyla birlikte Covid-19 vaka sayıları ülkemizde ve özellikle Eskişehir’de hızla artış göstermektedir. Yaklaşık 2 yıldır yaşadığımız pandemi şartları bir çok sektör, kurum, kuruluş gibi Sivil Toplum Kuruluşlarını da olumsuz yönde etkilemiş, STK’ların hantallaşmasına, toplanma güçlüğü çekmesine, faaliyetlerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmesine engel olmuştur. Tüm bu etkenler zaten STK’ların zayıflamasına sebep olurken, bugün geldiğimiz noktada ekonomik krizin, yüksek enflasyonun, elektirk, doğalgaz gibi temel ihtiyaç olan enerji kaynaklarına gelen fahiş zamların etkileriyle birlikte Sivil Toplum Kuruluş’larının varlıklarını devam ettirmeleri neredeyse imkansız hale gelmiştir.  Eskişehir’de bir çok dernek, vakıf gibi kuruluşlar yerleşke problemi yaşar hale gelmiş, bir çoğu da kapanma riskiyle karşı karşıya kalmıştır. ’’

DESTEK YOK CEZA VAR

Covid-19 Pandemisi sürecinde STK’lara devlet tarafından herhangi bir ekonomik destek veya kolaylık sağlanmadığını belirten İsmail Kumru, aksine STK’ların cezalarla karşılaştığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:  "Maalesef pandemi sebebiyle toplanma ve faaliyet gerçekleştirme zorluğu çeken STK’lar ekonomik anlamda kendilerini çeviremez noktaya geldirler. Bu noktada sivil toplum hareketini desteklemek amacıyla hükümet tarafından ekonomik anlamda herhangi bir adım atılmadı. Destek amaçlı herhangi bir adım atılmamasının yanı sıra maalesef pandemi sebebiyle bir araya gelerek genel kurullarını gerçekleştiremeyen bir çok derneğimiz de Valilğe bağlı Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yüksek cezalara maruz bırakıldı. Buradan konuyla ilgili tüm yetkililere sesleniyorum, STK’lar demokrasinin temelidir. Pandemi ve krizin üst seviyede yaşandığı bu günlerde yetkili kurumlar STK’lara destek olmalı, gerekirse yer temin etmeli , elektrik doğalgaz gibi temel ihtiyaçlarını karşılamalı veya indirim uygulamalıdır. Pandemi döneminde toplanamayan STK’lara cezai işlem uygulanmamalı, bu konuda kolaylaştırıcı olunmalıdır.  Sivil Toplum olmazsa Demokrasi olmaz"

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
-9
açık
Gelişmelerden Haberdar Olun
@