Eskişehir'de av yasağı başladı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Eskişehir İl Müdürlüğü tarafından Eskişehir'de av yasağının başladığı ve sona erdiği tarihler duyuruldu...

ESKİŞEHİR 15.03.2023, 17:38
Eskişehir'de av yasağı başladı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Eskişehir İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Eskişehir İli sınırları içerisinde 15 Mart – 15 Haziran 2023 tarihleri arasında iç su balıklarının (sazan, yayın, kadife, siraz, tatlı su kefali, diğer türler)  amatör ve ticari amaçlı olarak avlanması ve satış yasağı başlamıştır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan “5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2020/20)” ile “5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2020/21)” hükümleri gereği İlimiz genelinde 15 Mart – 15 Haziran 2023 tarihleri arasında iç su balıklarının (sazan, yayın, kadife, siraz, tatlı su kefali, diğer türler)  amatör ve ticari amaçlı olarak avlanması ve satışı yasaktır.  

Bu kapsamda, Eskişehir İli genelindeki perakende su ürünleri satışı yapan işletmelerin, yasak olmayan bölgelerden menşei belgeleriyle birlikte getirdikleri iç su balıklarını satışa sunmadan önce Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvuru yaparak stok tespiti yaptırmaları ve satış izni almaları gerekmektedir. Su ürünleri avcılığının yasak olduğu bu dönemde balıkçı gemilerinin de karaya çekilmesi zorunludur.

Su Ürünleri av yasağı denetimleri,  Eskişehir İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli teknik personel, Emniyet, Jandarma, Orman Muhafaza teşkilatlarında görevli personel ile 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ile belirlenmiş koruma ve kontrolle vazifeli diğer kamu görevlileri tarafından yapılmakta olup;  göl, gölet, akarsular ve su ürünleri satışı yapılan işletmelerde gerçekleştirilecek kontrol ve denetimlerde, yasak dönemde su ürünleri avcılığı ve/veya Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden izin almadan iç su balıkları satışı yaptığı tespit edilen balıkçı/işletmelere yasal işlem uygulanacaktır. Bu kapsamda, bahse konu türlerin avcılığı ve satışı hususundaki tebliğ hükümlerine riayet edilmesi ve denetimlerde görevli kamu personeline kontroller sırasında yardımcı olunması büyük önem arz etmektedir."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@