Eskişehir'de göçmenler örgütlendi!

Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği kuruluşunu tamamlamasının ardından ilk olağan genel kurulunu gerçekleştirerek çalışmalarına başladı.

ESKİŞEHİR 20.06.2021, 12:53 21.06.2021, 11:51
Eskişehir'de göçmenler örgütlendi!

Rumeli ve Balkan camiasında geleneğin yeni nesil göçmenlere aktarılarak geleceğe taşınmasını hedefleyen Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği  (ERBALDER), Eskişehir Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda geniş katılımla genel kurulunu gerçekleştirdi.

Kurucu Başkan Neziha Bilen yaptığı konuşmada, Balkanlarda yüzyıllar boyu yaşanana insanlık dramına ve göç unsuruna dikkat çekerek Rumeli ve Balkan göçmenlerinin kimlik ve benlik mücadelesinden vazgeçmediğine vurgu yaptı.

CUMHURİYET'İN DEĞERLERİNE VURGU

Başkan Bilen konuşmasına şöyle devam etti “Rumeli ya da Balkanlar deyince sadece bir coğrafyadan değil, bir kültürden, bir medeniyetten, bir ruhtan söz etmekteyiz. Kültürümüzün yaşatılması ve bilinmeyen yüzünün gün ışığına çıkarılması, paha biçilmez bir değerdir. Atalarımızdan kalan kültür mirası emanet olarak korumak ve taşımak bizim için bir onurdur. Biliyoruz ki, geleceğin aydınlığı geçmişin derinliklerinden gelir. Geleceğe not düşmek ve içimizdeki Rumeli sevdasını, aidiyet duygusunu yaşatmak amacıyla, 13.04.2021 tarihinde Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği kuruldu. Derneğimiz, Anayasa’mızın öngördüğü esaslara ve Atatürk ilkelerine uygun olarak, Cumhuriyet’imizin laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti düzeni içinde, varlığını ilelebet sürdürmesi ve halkımızın huzurlu bir ortamda yaşaması için üzerine düşen görevi yerine getirmeğe amaçlamıştır. Bu çerçevede; ERBALDER olarak, ulusal ve uluslararası projeler üretmek için şeffaf, güvenilir, sosyal sorumluluk bilincine sahip, yüzü bilgiye dönük aktif bir kurum olmaya hedefledik. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.”

Genel kurul sonrası ERBALDER yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

Neziha Bilen, Miyase Pazı, Uğurcan Usgül, Suat Yalnızoğlu, Ferhan Korkmaz, Şenol Şafak, Mehmet Tunca, Arda Genç, Ali Köse, Yılmaz Metin, Zikri Doğruoğlu.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
5
parçalı bulutlu
Gelişmelerden Haberdar Olun
@