banner208

Eskişehir'de işçilerden toplu iş sözleşmesi zaferi!

Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) anlaştı. Anlaşma, işçiler lehine sonuç verdi. Eskişehir’de açıklama yapıldı...

ESKİŞEHİR 13.01.2022, 16:00 14.01.2022, 17:32
Eskişehir'de işçilerden toplu iş sözleşmesi zaferi!

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası Eskişehir Şube Sekreteri Recai Büyükbeyhan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: 

“Sendikamız ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında sürdürülen ve 31 işletmeyi kapsayan Grup Toplu İş Sözleşmesi 12 Ocak 2022 tarihinde anlaşma ile sonuçlandı. MESS’in daveti üzerine sendikamızın başkanlar kurulu toplu iş sözleşmesi müzakerelerine devam etmek üzere MESS genel merkezine gitmiş ve Grup Toplu İş Sözleşmesi 02.30 itibari ile üyelerimizin talepleri doğrultusunda yeni kazanımlar ve önemli haklar sağlanarak anlaşmaya bağlanmıştır. 

Yapılan anlaşma ile birlikte, ücret zamlarında;

- 1. altı ay için yüzde 10 ücret zammı ardından seyyanen 3,70 ücret zammı sağlanmıştır.

- 2. altı ay için ücretlere yüzde 30 ücret zammı toplu iş sözleşmemizde yer aldı. Eğer 6 aylık enflasyon yüzde 30’u geçerse enflasyon oranında ücret zammı gerçekleştirilecek.

- 3. ve 4. Altı aylar için enflasyon artışı gerçekleştirilecek.

- Bu anlaşma ile ücret artışı ilk altı ay için MESS ortalamasına yüzde 27,44 yıllık olarak yüzde 65,67 olarak gerçekleşmiştir.

- Sosyal ödeme ve ödeneklere ilk yıl için yüzde 35 artış sağlanmıştır. Kurban Bayramı ödeneği yüzde 75 oranında arttırılmıştır.

- Bu Ocak ayında ve 2023 Ocak ayında net 400 TL alışveriş çeki verilmesi toplu iş sözleşmemizde yer aldı. 

Başta üyelerimiz olmak üzere tüm metal işçilerinin vermiş olduğu mücadeleyi kutluyor, imzalanan toplu iş sözleşmemizin tüm metal işçilerine, işyerlerine, ülkemize ve işçi sınıfımıza hayırlı olmasını diliyoruz."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
-2
kapalı
Gelişmelerden Haberdar Olun
@