banner208

Eskişehir'de Kırım Tatarlarının sorunları konuşuldu

Kırım Tatar Türk Halkının Lideri Kırımoğlu ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Cabbarova Başkan Kurt’u ziyaret etti.

banner294
ESKİŞEHİR 06.09.2022, 17:54
Eskişehir'de Kırım Tatarlarının sorunları konuşuldu
banner209

Kırım Tatar Türk Halkının Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Cabbarova ve Eski Bahçesaray Valisi İlmi Umerov, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Başkan Kurt’un makamında gerçekleşen ziyarette, Başkan Kurt, konukları ile Kırım Tatarlarının yaşadıkları sorunlardan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline kadar birçok konuda sohbet etti. Kırımoğlu, Cabbarova ve Umerov, Kırım Tatarlarına verdiği destek için Başkan Kurt’a teşekkür etti. 

Kırım Tatar Türk Halkının Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Cabbarova, Eski Bahçesaray Valisi İlmi Umerov ile Kırım Vakıf ve Dernek yöneticilerinin de içinde olduğu bir heyet, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un davetiyle Eskişehir’e geldi. Kırımoğlu, Cabbarova ve Umerov’un Eskişehir’deki ilk durağı Odunpazarı Belediyesi oldu. Başkan Kurt’un makamında gerçekleşen ziyarete, Kırımoğlu, Cabbarova ve Umerov’un yanı sıra Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit ve Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Ercan Bozkurt’un da aralarında bulunduğu kalabalık bir heyet katıldı. 

BAŞKAN KURT’TAN CABBAROVA’YA: “BİZ SİZİ ANLIYORUZ” 

Başkan Kurt, ziyarette konukları ile Kırım Tatarlarının yaşadıkları sorunlardan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline kadar birçok konuda bir süre sohbet etti. Kırımoğlu, Cabbarova ve Umerov’a Eskişehir, Odunpazarı ve Eskişehir’de yaşayan Kırım Tatarları hakkında bilgi veren Başkan Kurt, “Eskişehir’de yaklaşık 200 bin Tatar nüfusu var. Odunpazarı’nda Kırım dernek ve vakıfları ile iş birliğini sürdürüyoruz. Burada yaşayan Tatarlarla uyum içindeyiz. Tatarların Eskişehir’de yaşadığı çok fazla sorun yok. Eğitim ve kültürel açıdan belirli bir çıtanın üstünde. Üniversite mezunu oranı yüzde 60’ın üstündeler” dedi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline de değinen Başkan Kurt, konuşmasında yaşanan savaş sebebi ile Ukrayna’dan Eskişehir’e gelen çocukların barınma ve eğitim sorunlarına da yer verdi. Başkan Kurt, yaşanan bu sorunlara buldukları çözümleri de anlattı. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Cabbarova’dan Ukrayna’da savaş sebebiyle yaşananlar hakkında bilgi alan Başkan Kurt, “Biz Ukrayna’daki savaş nedeniyle Eskişehir’e gelen kardeşlerimize, elimizden geldiğince destek oluyoruz. Soydaşlarımızın açıkta kalmasına izin veremeyiz. Savaş kötü bir şey. Biz sizi anlıyoruz ve orada yaşadığınız sorunları ve savaşın kötü bir şey olduğunu anlatıyoruz. Arzumuz, Ukrayna ile beraber Kırım’ın da rahatlaması. Dengelerin korunması ve Kırım lehine dönüştürülmesi gerekiyor. Biz de bunun için mücadele ediyoruz” diye konuştu. 

CABBAROVA’DAN BAŞKAN KURT’TA DESTEK TEŞEKKÜRÜ 

Eskişehir’de, Odunpazarı’nda olmaktan büyük bir şeref duyduklarını belirten Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Cabbarova, “Ülkemiz Ukrayna çok zor bir durumda. 6 milyondan fazla insan artık Ukrayna’da yaşamıyor. Maalesef onların içinde Kırım Tatarları da bulunuyor” dedi. Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği destek için de teşekkür eden Cabbarova, “Umarım Ukrayna başarılı olacak. Desteksiz başarılı olamayız. Türkiye’de bize destek veren ülkelerden biri. Türkiye ara buluculuk çabası veriyor. Bu çabayı anlıyor ve takdir ediyoruz” dedi. Ukrayna’dan Eskişehir’e gelenlere verdiği destek için Başkan Kurt’a teşekkür eden Cabbarova, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Savaş’ta yaşanan acıların iyileşmesi için insanların tedavi olması gerekiyor. Onların bir arada olması süper bir tedavi. Sağ olun.” 

Kırım Tatar Türk Halkının Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da Kırım Tatarlarına verdiği destek ve konuk severliği için Başkan Kurt’a teşekkür etti. 

Başkan Kurt’un Eskişehir, Türkiye ve uluslararası arenada bulunan Kırım Tatar dernek ve vakıflarına destek verdiğini belirten Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, “Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Böyle başkanlarımız olduğu sürece bizim davamız sürer” şeklinde konuştu. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
3
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@