Eskişehir'de okullar tarikat ve cemaatlere mi açılıyor?

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, Hakka Hizmet Vakfı'nın Eskişehir'deki okullarda eğitim adı altında propaganda çalışması yaptığını ortaya çıkardı.

ESKİŞEHİR 10.03.2023, 11:59 11.03.2023, 12:20
Eskişehir'de okullar tarikat ve cemaatlere mi açılıyor?

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Depremin yıkıcı etkisinin eğitime yansımalarını yaşadığımız bugünlerde, Eskişehir' e gelen öğrencilerin psiko - sosyal desteğe ihtiyacını bilimsel yöntemlerle gidermek Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğünün temel görevidir. Milli Eğitim Müdürlüğü, asli işini protokoller ile tarikat ve cemaatlere bırakamaz. Okullarımızda yüzlerce uzman öğretmen varken, Hakka Hizmet Vakfı gönüllüleri, okulları 'Değerler Eğitimi' adı altında, olur alınan müfredat dışında etkinlikler yapmaktadır. 

Pedagojik formasyonunun var olup olmadığı belli olmayan, çocuklarla çalışma konusunda birikimi, donanımı olmayan vakıf ve derneklerin sırf siyasi iktidar ile kurduğu yakın ilişkiler üzerinden okullarda faaliyet yürütmesi kabul edilemez. Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne Eğitim Sen olarak soruyoruz:

- İl Milli Eğitim Müdürlüğü, gönüllüler adı altında okullara gönderilen bu insanların yeterliliklerini ne kadar bilmektedir?

- Kendi uzman personeline güvenmeyen Milli Eğitim Müdürlüğü, 'değerler eğitimi' adı altında yapılan bu etkinlikleri denetim dışı tutarak neyi hedeflemektedir?

Türkiye’de özellikle siyasal iktidarın 20 yıllık döneminde okullar eğitim öğretim kurumları olmaktan çok dini faaliyetlerin, MEB, Diyanet İşleri Başkanlığı, dini vakıf ve cemaatler eliyle örgütlenmeye çalışıldığı mekânlar haline getirilmiştir. Laik bir ülkede devlet, eğitimi bilimsellikten uzaklaştıramaz. Türkiye’de uzun yıllardır laiklik ilkesinden uzaklaşılması ve eğitimin dinselleştirilmesi, okullar ve öğrencilere yönelik çeşitli dini faaliyetlerin yürütülmesi sürecini beraberinde getirmiştir."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner343

Gelişmelerden Haberdar Olun

@