Eskişehir'deki o şehitliğe bakım yapılmıyor mu?

İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, Sivrihisar Hava Şehitliği'nin bakımsız olduğunu ifade etti...

ESKİŞEHİR 01.11.2022, 17:51
Eskişehir'deki o şehitliğe bakım yapılmıyor mu?

İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Şehitlik olarak ayrılan mekânlar, içinde şehit mezarı olsun veya olmasın bulunduğu yerin saygı göstermesi, koruması ve şehitlerimizi unutmaması için yapılan abidelerdir. İlçemizde de Hızırbey mahallesinde 1999 yılında yapımı tamamlanan toplam 18000 m² alanı bulunan Sivrihisar Hava Şehitliği bulunmaktadır. Şehitlik abidesi ilçemizin en güzel yerinde olup, Şanlı Türk Bayrağımız dalgalanmakta ve özel günlerde burada şehitlerimiz için törenler yapılmaktadır. Ancak son yıllarda şehitliğimiz sadece 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde açılmakta, yılın diğer günlerinde kaderine terk edilmektedir. Bakımsızlık yüzünden yabani otlar büyümüş, çoğu yerlerine girilmez olmuştur. Ağaçlar sulanmadığı için kurumaya yüz tutmuş, acımasızca duvarlarına hiç yakışmayan içimizi acıtan yazılar yazılmıştır.

En kötüsü, yürekleri yakan, çevre duvarlarının üzerindeki korkuluk demirlerinin bir kısmının kötü niyetli vicdansız kişiler tarafından çalınmasıdır. Eğer önlem alınmaz ise zamanla tamamının çalınması kaçınılmazdır. Bu ne vicdansızlıktır ki bu aziz vatan için can veren şehitlerimiz adına yapılan bu müstesna abidenin korkuluk demirleri çalınabiliyor? İlçemiz halkının şehitler abidesi olarak saygı duyduğu bu mekânın bu hali vicdanları sızlatmaktadır.

İlçemiz için manevi değeri yüksek olan şehitliğin çevre duvarlarından çalınan korkuluk demirlerinin yeniden yapılması, yabani otların temizlenmesi, ağaçların mutat zamanlarda sulanarak kurutulmaması ve kamera sistemlerinin kurularak kötü niyetli kişilerden korunması gerekmektedir. Şehitlikler sadece 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde açılıp, tören bittikten sonra terk edilecek yerler değildir. Bir görevli görevlendirilerek hem temizliği yapılmalı hem de günün belirli saatlerinde vatandaşın ziyaretine açılarak milli ve manevi duygularımız tazelenmelidir. İlgililerin bu konuya gereken önemi vereceklerini ümit ediyorum."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@