Eskişehir'deki o tarihi cami yıkılma tehlikesi altında!

İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, tarihi 573 yıl öncesine dayanan Bodur Cami’nin depremde yıkılma tehlikesi olduğunu belirterek uyarı yaptı...

ESKİŞEHİR 18.04.2023, 11:44
Eskişehir'deki o tarihi cami yıkılma tehlikesi altında!

İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, tarihi 573 yıl öncesine dayanan Bodur Cami’nin depremde yıkılma tehlikesi olduğunu belirterek, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yapılan şikayetlere duyarsız kaldığını belirtti. 

Başkan Toptaş açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

"​Sivrihisar ilçesi Karacalar mahallesinde bulunan, rivayetlere göre 1450 yılında Hacı Kutbettin Fakih tarafından yapılmış olan bu caminin esas isminin Kutbettin Cami olduğu fakat sonradan minaresinin boyunun kısa olması nedeniyle Bodur Cami olarak değiştirildiği bilinmektedir.

​Ahşap direkli ve çatı örtülü, tahminlere göre 573 yıllık caminin mihrabının bulunduğu ön duvarın kayması ile bağlı bulunduğu direkler arasında oluşan açıklık yaklaşık 30 cm’ye ulaşmıştır. Birçok kez vakıflara müracaat edildiği halde bakımı yapılmamış, vatandaşların kendi imkânlarıyla yaptıkları tamiratlarla günümüze kadar gelmiştir. Ancak ön duvardaki dışa kayma her geçen gün artmakta ve büyük tehlike oluşturmaktadır. Çatı kısmı da yıllardır bakımı yapılmadığından çökme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

​Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şikâyetler iletildiği halde hiçbir önlem alınmaması ve bu haliyle hizmete devam etmesi ilçe halkında tedirginlik yaratmaktadır. Günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilen bu tarihi yapının bu içler acısı durumu ilçe halkı olarak bizleri derinden üzmekte ve vicdanları sızlatmaktadır.

​Ülkemizde yaşanan deprem gerçeği göz önünde bulundurulduğunda en ufak bir sarsıntıda bile yıkılma tehlikesi olan bu ata yadigârı camimiz vakit kaybedilmeden sahibi olan vakıflar tarafından gerekli tedbirler alınarak bakım ve restorasyona alınmalıdır.

​Bir toplumun kültürel mirası, o toplumun tarihi, millet olma bilinci, bir arada yaşama isteğidir. Tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmayan, geçmişini gelecek nesillere aktarmayan milletler başka milletlerin kültürlerinin etkisine girerek kültürlerini kaybetmek zorunda kalırlar."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@